Domo genomför en systemuppdatering på eftermiddagen onsdagen den 16 januari
Domo-systemet uppdateras på onsdagen och under uppdateringen kan systemet inte användas.
Domo-systemet uppdateras på onsdagen och under uppdateringen kan systemet inte användas. Driftstoppet börjar på kl. 16 och tar ungefär en timme. Vänligen notera att under driftstoppet är det inte möjligt att acceptera erbjudanden eller förnya ansökningar.
Ordningen av de ansökningarna för Miestentie 2 och Bistervägen 3 C ska också uppdateras på onsdagen. Det betyder att ordningen av ansökningar kommer att ändras. Köplatser lottades ut innan bostäder erbjudits. Nu har alla bostäderna erbjudits och köplater av ansökningar kommer att bestämmas enligt tidpunkten då ansökan lämnats in och enligt poängsättningen.
Read more news
Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper
Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur
Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs
I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.