Delegationsvalet blivit populärare - kandidatantalet högst sedan år 2011
Studenterna har aktiverat sig omfattande i AUS delegationsval - i valet som förrättas i oktober-november kandiderar 326 studenter. Kandidatantalet har varit större senast år 2011 då det fanns 343 kandidater och 2009 då 456 studenter sökte till den första delegationen. I föregående val var kandidatantalet 237.
”Det är fint att studenterna aktiverat sig så att vi får vittna om AUS historias tredje största val! Studentkårens verksamhet och påverkan intresserar tydligen en större skara”, gläder sig AUS centralvalnämndsordförande Sampo Sainio.
Utöver kandidater har även antalet valförbund ökat. 14 valförbund tävlar om platserna i delegationen, varav tre är nya valförbund. Föregående gång som större antal valförbund deltog i valet var för över tio år sedan i delegationsvalet år 2013. De flesta valförbunden representerar studieområden eller en politiska ideologier. Aallon Kokoomus och Ett Grönare Aalto har flest platser i nuvarande delegationen.
Tilläggsinformation:
Sampo Sainio, AUS centralvalnämndsordförande
tel. +358 443881154
Delegationen representerar alla studentkårens medlemmar och utövar den högsta beslutsmakten i AUS. Med valet väljs en 45-persons delegation för en två år lång mandatperiod. Alla AUS medlemmar är röstberättigade. Omröstningen är öppen 30.10-6.11.2025 och valresultatet blir färdigt 6.11 på kvällen. Tilläggsinformation: ayy.fi/vaalit
Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 17 000 studerande i teknik, handelsvetenskaper och konst. AUS fungerar som medlemmarnas intressebevakare speciellt i utbildningspolitiska och studiesociala ärenden.
Antalet kandidater och valförbund har korrigerats den 8 oktober. Tre kandidater och ett valförbund drog sig ur valet.
Read more news
En Teknologby i regnbågsfärger
Hurdant är det att vara queer i Teknologbyn och i Aaltogemenskapen? Till äran av pride-månaden skriver Adrian Suvisaari, Ines Saikku och Camille Fourié blogginlägg om sina erfarenheter och om utmaningarna med heteronormativitet och identitetbinärskap i vår gemenskap.
Nya förstärkningar till påverkansteamet – Rico Martikainen och Totti Korpua anställda av AUS
Aalto-universitetets studentkår har anställt Rico Martikainen till chef för påverkan och kommunikation och Totti Korpua till påverkansexpert med ansvarsområdet utbildningspolitik. Martikainen inledde sitt arbete 25.5 och Korpua 7.4.
AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.