Edustajistovaalit nostavat suosiotaan – ehdokasmäärä korkein vuoden 2011 jälkeen
Opiskelijat ovat aktivoituneet AYY:n edustajistovaaleissa poikkeuksellisen laajasti: loka-marraskuun vaihteessa käytävissä vaaleissa edustajistoon on ehdolla 326 opiskelijaa. Ehdokasmäärä on ollut suurempi ainoastaan vuosina 2011, jolloin ehdokkaita oli 343, ja 2009, jolloin ylioppilaskunnan ensimmäiseen edustajistoon haki jopa 456 opiskelijaa. Viime vaaleissa vuonna 2023 ehdokkaita oli 237.
”Hienoa, että opiskelijat ovat aktivoituneet, ja pääsemme todistamaan AYY:n historian kolmanneksi suurimpia vaaleja! Ylioppilaskunnan toiminta ja siihen vaikuttaminen kiinnostaa selvästi yhä laajempaa joukkoa”, iloitsee AYY:n keskusvaalilautakunnan puheenjohtaja Sampo Sainio.
Ehdokkaiden lisäksi myös vaaliliittojen määrä on kasvanut. Paikoista edustajistossa kilpailee tänä syksynä 14 vaaliliittoa, joista uusia vaaliliittoja on kolme. Edellisen kerran suurempi määrä vaaliliittoja on nähty yli kymmenen vuotta sitten, vuoden 2013 edustajistovaaleissa. Useimmat vaaliliitot edustavat opintoalaa tai poliittista aatetta. Nykyisessä edustajistossa eniten paikkoja on Aallon Kokoomuksella ja Vihreämmällä Aallolla.
Lisätiedot:
Sampo Sainio, AYY:n keskusvaalilautakunnan puheenjohtaja
puh. +358 443881154
Tutustu ehdokkaisiin ja vaaliliittoihin: https://www.ayy.fi/fi/edustajistovaalit/ehdokkaat-ja-vaaliliitot-2025
Edustajisto edustaa kaikkia ylioppilaskunnan jäseniä ja käyttää AYY:n ylintä päätösvaltaa. Vaaleilla valitaan 45-henkinen edustajisto kahden vuoden kaudelle. Kaikki AYY:n jäsenet ovat äänioikeutettuja vaaleissa. Äänestys on auki 30.10.–6.11.2025, ja vaalitulos selviää 6.11. illalla. Lisätiedot: ayy.fi/vaalit
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta AYY on noin 17 000 Aalto-yliopiston tekniikan, kauppatieteen ja taiteen opiskelijan palvelu- ja etujärjestö. AYY toimii jäsentensä edunvalvojana erityisesti koulutuspoliittisissa ja opintososiaalisissa asioissa.
Korjattu 8.10. ehdokkaiden ja vaaliliittojen määrä. Kolme ehdokasta ja yksi vaaliliitto jättäytyivät pois.
Read more news
AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu
Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?
Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.