Delegationsordförande 2023 och styrelsebildare har valts
Erik Halttunen är AUS delegationsordförande i 2023 och Ida Parkkinen är styrelsebildare.
På mötet AYYE 10/2022 på torsdagen 27.10 valde AUS delegation Erik Halttunen till delegationsordförande och Ida Parkkinen till styrelsebildare för 2023. Grattis till de valda och tack till alla applikanter!
Styrelsebildaren utarbetar ett förslag om AUS styrelse 2023 för delegationen. Delegationsordföranden svarar däremot för delegationens verksamhet i allmänhet, till exempel förbereder möten och agerar som ordförande på möten.
Ansökningstiden till delegationens viceordförande är ännu öppen tills 24.11 och ansökningstiden till AUS styrelsemedlemmar är öppen tills 6.11. Läs mer om volontärmöjligheterna inom AUS på denna sida.
Read more news
AUS medlem – besvara medlemsenkäten!
Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Sök till FSF:s kommittéer!
Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!
Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.
Läs mer: www.ayyasunnot.fi