Edustajiston puheenjohtaja 2023 ja hallituksen muodostaja valittu

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston puheenjohtajaksi 2023 valittiin Erik Halttunen ja hallituksen muodostajaksi Ida Parkkinen.
Kuvassa Ida Parkkinen ja Erik Halttunen, kädessä kukkakimput

Kokouksessaan AYYE 10/2022 torstaina 27.10.2022 AYY:n edustajisto valitsi vuoden 2023 edustajiston puheenjohtajaksi Erik Halttusen ja hallituksen muodostajaksi Ida Parkkisen. Onnittelut tehtäviin valituille ja kiitos hakijoille!

Hallituksen muodostaja tekee esityksen AYY:n vuoden 2023 hallituksesta edustajistolle. Edustajiston puheenjohtaja puolestaan vastaa edustajiston toiminnasta yleisesti, kuten kokousten valmistelusta ja puheenjohtamisesta.

Haku hallituksen jäseneksi on vielä auki 6.11. asti ja edustajiston varapuheenjohtajaksi 24.11. asti. Lue lisää vapaaehtoispesteistä ja aikatauluista tältä sivulta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Havainnekuva Otakaari 15
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 ensihaku alkaa maaliskuussa

Ensihaku Otakaari 15:n uusiin, rakenteilla oleviin opiskelija-asuntoihin alkaa 16. maaliskuuta. Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.
Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?

Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.