AUS valde delegationsordförande och styrelsebildare för 2020

Delegationen för Aalto-universitetets studentkår (AUS) valde på sitt möte 12.11.2019 styrelsebildare och delegationsordförande för år 2020. Delegationsordföranden heter Suvi Vendelin och styrelsebildaren Olli Kesseli.
Hallituksenmuodostaja Olli Kesseli ja edustajiston puheenjohtaja Suvi Vendelin

Aalto-universitetets studentkår
13.11.2018
Får publiceras

AUS valde delegationsordförande och styrelsebildare för 2020

Delegationen för Aalto-universitetets studentkår (AUS) valde på sitt möte 12.11.2019 styrelsebildare och delegationsordförande för år 2020. Delegationsordföranden heter Suvi Vendelin och styrelsebildaren Olli Kesseli.

Vendelin studerar arkitektur för sexte året. I år har hon suttit i Findlands Studentkårers Förbundets styrelse och i 2018 i AUS styrelse med utbildningspolitisk intressebevakning och utvecklingssamarbete som ansvarsområde. ”Delegationens år ska göras inspirerande, ett påverkansarbetets år. Det är fantastiskt att få ordföra den nyvalda delegationen! Här skapas den bästa studentdemokratin”, säger Vendelin.

Kesseli studerar industriell ekonomi för femte året. I år har han suttit i AUS styrelse med gemenskapen, frivilliga och alumner som ansvarsområde. ”Svindlande atmosfär! Tack till delegationen för förtroendet. Kommande året är fullt av fina utmaningar som vi får tackla tillsammans”, glödjade Kesseli.

Styrelsebildaren lägger fram ett förslag till styrelse för 2020 för delegationen, som väljer den nya styrelsen på sitt möte 28.11.2019. Uppdragen som styrelsemedlemmar och vice delegationsordförande kan sökas fram till den 7 november. Kolla mer här.

Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 14 000 studerande. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor. Delegationen är AUS högsta beslutande organ som bland annat väljer studentkårens styrelse och godkänner budgeten.

Mer information:
Elina Nieminen, verksamhetsledare, elina.nieminen@ayy.fi, 050 520 9415

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kuvassa taidekokoelman teoksia
Ajankohtaista Publicerat:

Öppen ansökning till AUS konstsamling

Den årliga ansökningsblanketten för AUS konstsamling är öppen till och med den 20 november 2026.
kuvassa Antti ja Totti pettynein ilmein
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Never stop the madness och snart dras mattan återigen av ungdomarna

AUS styrelsemedlem Antti Puska och påverkansexperten Totti Korpua med ansvar för utbildningspolitik skriver ett blogginlägg om hurdana tankar diskussionen om läsårsavgifter väcker så här på dagen för avgiftsfri utbildning.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2027

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2027. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
Students in the spring
Ajankohtaista Publicerat:

Förhandsbokningsrundor för evenemangslokalerna för våren 2027

Föreningarna inom AUS har förhandsbokningsrätt till studentkårens bastu-, fest- och möteslokaler. Under den här bokningsrundan kan lokalerna bokas för tiden 4.1.2027–1.8.2027.