AUS styrelse för år 2026 har valts
På mötet 2/2026 på torsdag 27.11.2025 godkände delegationen Joona Lipponens förslag och valde styrelse för studentkåren för nästa år. Lipponen valdes till AUS styrelsebildare på den nya delegationens föregående möte 11.11.
Medlemmarna i AUS styrelse är:
Joona Lipponen (ENG), ordförande
Emma Karppinen (BIZ)
Brynna Justice (ARTS)
Antti Puska (SCI)
Kerttu Peura (SCI, BIZ)
Ellen Ilivitzky (ENG)
Saska Kolehmainen (ENG)
Anu Vanhanen (ELEC)
Vilppu Viinikainen (SCI)
Lauri Koivuluoma (CHEM)
Styrelsen väljs för ett kalenderår i taget och dess uppgift är att leda studentkårens verksamhet och utveckla studentkårens beslutande-, förvaltnings- och verkställanderätt. Styrelsen beslutar om sin interna arbetsfördelning på mandatperiodens första möte.
”Jag är mycket glad över nästa års styrelses sammansättning. De nyvalda styrelsemedlemmarna är verkligen kunniga och representerar Aaltogemenskapen mångsidigt”, gläder sig Lipponen. ”Det fanns många sökanden och valet var inte lätt”.
På kvällens möte valdes Leo Koponen till delegationens första viceordförande och Emmi Tuominen till andra viceordförande. Henrik Starck valdes till delegationens ordförande på ett tidigare möte.
Tilläggsinformation:
Joona Lipponen
Styrelsebildare och år 2026 styrelseordförande
tel. 0505552371
joona.lipponen@ayy.fi
Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 18 000 studerande i teknik, handelsvetenskaper och konst. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor.
Read more news
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen
Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs
Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.