AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa

På mötet 2/2026 på torsdag 27.11.2025 godkände delegationen Joona Lipponens förslag och valde styrelse för studentkåren för nästa år. Lipponen valdes till AUS styrelsebildare på den nya delegationens föregående möte 11.11. 

 Medlemmarna i AUS styrelse är: 

Joona Lipponen (ENG), ordförande 

Emma Karppinen (BIZ) 

Brynna Justice (ARTS) 

Antti Puska (SCI) 

Kerttu Peura (SCI, BIZ) 

Ellen Ilivitzky (ENG) 

Saska Kolehmainen (ENG) 

Anu Vanhanen (ELEC) 

Vilppu Viinikainen (SCI) 

Lauri Koivuluoma (CHEM) 

Styrelsen väljs för ett kalenderår i taget och dess uppgift är att leda studentkårens verksamhet och utveckla studentkårens beslutande-, förvaltnings- och verkställanderätt. Styrelsen beslutar om sin interna arbetsfördelning på mandatperiodens första möte. 

”Jag är mycket glad över nästa års styrelses sammansättning. De nyvalda styrelsemedlemmarna är verkligen kunniga och representerar Aaltogemenskapen mångsidigt”, gläder sig Lipponen. ”Det fanns många sökanden och valet var inte lätt”. 

På kvällens möte valdes Leo Koponen till delegationens första viceordförande och Emmi Tuominen till andra viceordförande. Henrik Starck valdes till delegationens ordförande på ett tidigare möte. 

Tilläggsinformation: 
Joona Lipponen 
Styrelsebildare och år 2026 styrelseordförande 
tel. 0505552371 
joona.lipponen@ayy.fi 

Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 18 000 studerande i teknik, handelsvetenskaper och konst. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor. 

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.
Havainnekuva Otakaari 15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 första ansökningsomgång börjar i mars

Ansökningen till Otsvängen 15 nya studentbostäder som byggs börjar 16 mars. 153 moderna bostäder blir färdiga i bostadsobjektet som planerats att motsavara den moderna studentens behov helt i kärnan av Aalto-universitetets campus.