AUS styrelse för år 2023 har valts

På sitt möte den 24 november 2022 godkände Aalto-universitetets studentkårs delegation styrelsebildare Ida Parkkinens förslag till styrelsesammansättningen för år 2023. På mötet valdes även viceordförande för den nya delegationen.
Pictured AYY board members 2023 smiling and holding plants

AUS styrelsemedlemmar för år 2023 är: 

Ida Parkkinen, SCI, ordförande 

Niina Tapanainen, ELEC 

Weixin Niemi, BIZ 

Totti Korpua, ARTS 

Ene Rönkkö, ARTS 

Oskari Järvinen, SCI 

Mantė Žygelytė, ARTS 

Toni Niemi, BIZ 

Antti Henriksson, CHEM 

Fanni Mattsson, ENG 
 

Styrelsemedlemmarnas ansvarsområden bestäms officiellt på styrelsens första möte. Den nya styrelsen börjar sin mandatperiod i januari 2023. 

”Det kommande årets styrelse har utmärkta färdigheter att befrämja visionen om studentkårens framtid. Jag litar på att vi med denna sammansättning omfattande kan lyfta fram medlemmarnas synpunkter i det operativa beslutsfattandet”, säger AUS styrelsebildare och nästa års ordförande Ida Parkkinen

På samma möte 11/2022 torsdag 24.11 valde delegationen delegationens viceordförande för år 2023.   Till första viceordförande valdes Jaakko Sirén och till andra viceordförande valdes Tomas Kurenniemi. På föregående mötet 27.10 valdes Erik Halttunen till delegationsordförande och Ida Parkkinen till styrelsebildare. Läs det tidigare meddelandet

Tilläggsinformation: 

Ida Parkkinen, AUS styrelsebildare och styrelsens ordförande för år 2023, ida.parkkinen@ayy.fi 

Aalto-universitetets studentkår AUS är en service- och intresseorganisation för Aalto-universitetets cirka 15 000 studerande inom teknik, ekonomi och konst. AUS bevakar sina medlemmars intressen speciellt i högskolepolitiska och studiesociala frågor. 

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?

Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Publicerat:

Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.