AUS stöder den akademiska och kulturella bojkotten av Israel och kräver att Aalto-universitetet vidtar åtgärder

Aalto-universitetets studentkår (AUS) stöder två palestinaledda rörelser som bojkottar israeliska akademiska och kulturella institutioner. Samtidigt kräver AUS att även Aalto-universitetet förbinder sig till den akademiska bojkotten. Ämnet togs upp till diskussion efter ett medlemsinitiativ som godkändes på AUS delegationsmöte 12.12.2024. AUS dömer folkmordet och hoppas att eldupphöret är ett tecken på fredsmöjlighet.
Väreen julkisivu

AUS stöder de akademiska bojkottsmålen av palestinaledda rörelserna Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel (PACBI) och Boycott, Divestment and Sanctions (BDS). Rörelsernas mål är att utöva påtryckning på Israel att följa internationell rätt och främja palestiniernas mänskliga rättigheter genom att bojkotta israeliska akademiska och kulturella institutioner. Genom att stöda bojkotten dömer vi folkmordet och apartheiden som Isarel utövar. Allt våld på området som riktas mot civila ska upphöra. Vi hoppas att eldupphöret är ett tecken på fredsmöjlighet i framtiden. 

AUS kräver att Aalto-universitetet förbinder sig till den akademiska bojkotten och avslutar sina relationer till de israeliska läroanstalter som är med och upprätthåller Israels apartheid-system. Aalto-universitetet har ett utbytesavtal med Tel Avivs universitet och forskningssamarbete med Hebrew University of Israel. Båda universiteten har kopplingar till Israels armé. 

Finlands studentkårers förbunds (FSF) förbundsmöte skrev ett ställningstagande och krävde att alla finländska universitet förbinder sig till den akademiska bojkotten. FSF är finländska studentkårers takorganisation dit även AUS hör. Dessutom har till exempl Helsingfors universitets studentkår (HUS) och Konstuniversitetets studentkår (TaiYo) förbundit sig till de akademiska bojkotterna och krävt det samma av sina universitet. 

”Studenter runt om i Finland och nu även i Aalto har uttryckt sin vilja. Till exempel svarade Konstuniversitetet på sina studenters krav och AUS kräver det samma av Aalto-universitetet”, berättar AUS styrelseordförande Sakari Ropponen. 

AUS delegation som utövar studentkårens högsta makt godkände medlemsinitiativet som förbinder AUS till akademisk bojkott på sitt möte 11/2024 12.12.2024. Medlemsinitiativet undertecknades av 343 studenter. 

Tilläggsinformation: 

Sakari Ropponen, AUS styrelseordförande
puh. 040 843 3899 

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya Design Notebook har publicerats

Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

Förslaget om en totalreform av studiestödet är en besvikelse

Aalto-universitetets studentkår (AUS) gav ett utlåtande om undervisnings- och kulturministeriets lagförslag som gäller en totalreform av studiestödet. Förslaget är en besvikelse eftersom det varken löser kärnproblemen med studiestödet eller förbättrar studerandenas utkomst.
kuvassa Totti Korpua Aalto-yliopistolla
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Enbart ett löfte om kostnadsfri utbildning räcker inte

Undervisnings- och kulturministeriet (UKM) har publicerat en vision för högskoleutbildning och forskning för år 2040, som ska styra riktningen av den finländska högskolepolitiken. Visionen om att öka antalet högskoleutbildade i den unga åldersklassen till 60 procent kräver satsningar och ambition från beslutsfattarna. I det här blogginlägget begrundar AUS påverkansexpert Totti Korpua visionens betydelse för studerande.