AYY tukee Israelin akateemista ja kulttuurista boikottia ja vaatii Aalto-yliopistolta toimenpiteitä
AYY tukee palestiinalaisjohtoisten liikkeiden Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel (PACBI) ja Boycott, Divestment and Sanctions (BDS) akateemisen boikotin tavoitteita. Liikkeiden tavoitteena on painostaa Israelia noudattamaan kansainvälistä oikeutta ja edistämään palestiinalaisten ihmisoikeuksia israelilaisten akateemisten ja kulttuuristen instituutioiden boikotoimisella. Tukemalla boikottia tuomitsemme Israelin harjoittaman kansanmurhan ja apartheidin. Kaiken alueella tapahtuvan siviileihin kohdistuvan väkivallan tulee loppua. Toivomme, että tulitauko on merkki rauhan mahdollisuudesta tulevaisuudessa.
AYY vaatii Aalto-yliopistolta sitoutumista akateemiseen boikottiin sekä päättämään suhteensa israelilaisiin oppilaitoksiin, jotka ovat mukana ylläpitämässä Israelin apartheid-järjestelmää. Aalto-yliopistolla on vaihtosopimus Tel Avivin yliopiston kanssa sekä tutkimusyhteistyötä Hebrew University of Israel:n kanssa. Molemmilla yliopistoilla on yhteyksiä Israelin armeijaan.
Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) liittokokous teki kannanoton vaatien kaikkia suomalaisia yliopistoja sitoutumaan Israelin akateemiseen boikottiin. SYL on suomalaisten ylioppilaskuntien kattojärjestö, johon myös AYY kuuluu. Lisäksi esimerkiksi Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) ja Taideyliopiston ylioppilaskunta (TaiYo) ovat sitoutuneet akateemisiin boikotteihin ja vaatineet yliopistoiltaan samaa.
“Opiskelijat ympäri Suomen ja nyt Aallossa ovat ilmaisseet tahtonsa. Esimerkillisesti Taideyliopisto vastasi opiskelijoidensa vaatimuksiin ja AYY vaatii Aalto-yliopistolta samaa”, kertoo AYY:n hallituksen puheenjohtaja Sakari Ropponen.
Ylioppilaskunnan ylintä valtaa käyttävä AYY:n edustajisto hyväksyi kokouksessaan 11/2024 12.12.2024 jäsenaloitteen, joka sitouttaa AYY:n akateemiseen boikottiin. Jäsenaloitteen allekirjoitti 343 opiskelijaa.
Lisätiedot:
Sakari Ropponen, AYY:n hallituksen puheenjohtaja
puh. 040 843 3899
Read more news
Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026
Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
Hallituksen muodostajaksi Joona Lipponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starck
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto nimitti AYY:n hallituksen muodostajaksi Joona Lipposen ja vuoden 2026 edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starckin.