AUS köpte det outbrutna området vid Otsvängen 15 för kommande fastighet
Aalto-universitetets studentkår (AUS) har gjort upp ett köp med Esbo stad och Aalto University Campus & Real Estate (ACRE) och skaffat det outbrutna området vid Otsvängen 15 för den kommande fastigheten. Nu när det outbrutna området övergått till AUS ägo kan tomtbildningen genomföras färdigt enligt villkoren för byggtillstånd. Det gör det möjligt att inleda byggarbetena som planerat.
AUS nya ekonomichef Veera Kivivirta tillträdde sin nya roll i januari och fick genast sätta i gång på allvar med det stora fastighets- och områdesköpet samt med finansieringsarrangemangen. Kivivirta har visat utmärkta kunskaper och ledarskap vilket varit avgörande för att lyckas med det här viktiga projektet.
”Teamet har gjort ett fantastiskt förberedande arbete under en lång tid. Det är fantastiskt att få komma med själv nu när projektet konkretiseras”, gläder sig Veera.
Även AUS nya styrelse har börjat sitt arbete och Tuomas Nykänen som ansvarar för fastighets-och boendeärenden har ett unikt styrelseår framför sig då nya studentbostäder byggs i Otnäs.
”Det är fantastiskt att vi får fler efterlängtade studentbostäder till Otnäs. Det här året med Otsvängen 15 kommer att vara mycket intressant”, berättar Tomas.
Studentbostadsprojektet Otsvängen 15
Studentbostadsprojektet Otsvängen 15 kommer att byggas på adressen Otsvängen 15 på tomten som vätter mot Martti Levóns park. Byggobjektet innefattar 153 studentbostäder i en bostadsbyggnad med 4-6 våningar och 3 trapphus. Bostadsbyggnadens lägenhetsyta är sammanlagt 4 465 m2. I objektet genomförs jordvärme och ett solkraftverk 30 kWp installeras. Byggarbetena inleds vid Otsvängen i februari och objektet blir färdigt i augusti 2026.
Tilläggsinformation
Petri Kuusisto
Projektchef
Aalto-universitetets studentkår
+358 50 307 3770
petri.kuusisto@ayy.fi
Read more news
Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.
Nya Design Notebook har publicerats
Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!