AYY osti määräalat Otakaari 15 tulevasta kiinteistöstä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on tehnyt kaupan Espoon kaupungin ja Aalto University Campus & Real Estate (ACRE) kanssa, hankkien määräalat Otakaari 15 tulevasta kiinteistöstä. Nyt kun määräalat ovat siirtyneet AYY:n omistukseen tontinmuodostus voidaan toteuttaa loppuun rakennuslupaehtojen mukaisesti. Tämä myös mahdollistaa rakennustöiden aloittamisen suunnitellusti.
Otakaari 15
Otakaari 15 opiskelija-asuntohankkeen havainnekuva, katunäkymä.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on tehnyt kaupan Espoon kaupungin ja Aalto University Campus & Real Estate (ACRE) kanssa, hankkien määräalat Otakaari 15 tulevasta kiinteistöstä. Nyt kun määräalat ovat siirtyneet AYY:n omistukseen tontinmuodostus voidaan toteuttaa loppuun rakennuslupaehtojen mukaisesti. Tämä myös mahdollistaa rakennustöiden aloittamisen suunnitellusti. 

AYY:n uusi talousjohtaja, Veera Kivivirta, aloitti uudessa roolissaan tammikuussa ja pääsi heti tositoimiin ison kiinteistö- ja määräalakaupan parissa sekä tätä koskevien rahoitusjärjestelyjen kanssa. Kivivirta on osoittanut erinomaista osaamista ja johtajuutta, mikä on ollut ratkaisevaa tämän merkittävän hankkeen onnistumisessa. 

“Tiimi on tehnyt upeaa työtä hankkeen valmistelun parissa pitkään. Mahtava päästä itse mukaan nyt, kun hanke konkretisoituu”, Veera iloitsee.  

Myös AYY:n uusi hallitus on aloittanut työnsä, ja kiinteistö- ja asumisasioista vastaavalla Tuomas Nykäsellä on edessään ainutlaatuinen hallitusvuosi uusien opiskelija-asuntojen rakentuessa Otaniemeen.  

"Upeeta, että paljon kaivattuja opiskelija-asuntoja saadaan lisää Otaniemeen. Tämä vuosi Otakaari 15 hankkeen parissa tulee olemaan erittäin mielenkiintoinen", kertoo Tuomas. 

Otakaari 15 opiskelija-asuntohanke

Otakaari 15 opiskelija-asuntohanke tulee rakentumaan osoitteeseen Otakaari 15, Martti Levónin puistoon rajoittuvalle tontille. Kohde käsittää 153 opiskelija-asunnon rakentamisen 4–6 kerroksiseen asuinrakennukseen, jossa on 3 porrashuonetta. Asuinrakennuksen huoneistoala on yhteensä 4 465 m2. Kohteeseen toteutetaan maalämpö ja asennetaan 30 kWp:n aurinkovoimala. Työt käynnistyvät Otakaaressa helmikuun aikana ja kohde valmistuu elokuussa 2026. 

Lisätietoja  
Petri Kuusisto  
Projektipäällikkö  
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta  
+358 50 307 3770  
petri.kuusisto@ayy.fi   

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta keräävät varoja nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi Wapun alla. Keräyksen tuotot ohjataan HelsinkiMission työhön nuorten yksinäisyyttä vastaan.
Ok15
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia opiskelija-asuntoja Otaniemeen. Hae nyt!

Haku Otakaari 15:n uusin opiskelija-asuntoihin on nyt käynnissä!

Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.

Lue lisää www.ayyasunnot.fi
Team Manta 2023 Havis Amandan suihkulähteen edessä pitelemässä Mantan lakkia kädessä
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Haku Team Mantaan 2027 on auki

Näetkö itsesi lakittamassa Havis Amandan patsasta ensi vuonna lähes satatuhatpäisen yleisöjoukon hurratessa Esplanadilla ja Kauppatorilla? Tilaisuutesi on koittanut, sillä haku Team Mantaan 2027 on auki 23.3.-10.4.2026.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -opiskelija-asuntohankkeen harjannostajaisia juhlistettiin Otaniemessä

Otaniemen Teekkarikylässä vietettiin torstaina 5.3.2026 Otakaari 15 -kohteen harjannostajaisia. Torviorkesteri Retuperän WBK:n säestyksellä vieraat saapuivat kohteen varastotilassa järjestettyyn juhlatilaisuuteen, jossa nautittiin perinteiseen tapaan hernekeitosta ja kuultiin kiitospuheita.