AUS föreslår Nette Rimpioja till viceordförande för Studerandenas idrottsförbund
Nette Rimpioja studerar ekonomi vid Aalto-universitetet för andra året. Det här året har hon verkat i AUS delegation som ordförande för påverkansutskottet. Tidigare har hon verkat i olika ledningsuppgifter inom olika ungdomsföreningar; som ordförande för Finlands Ungdomsfullmäktiges Förbund rf. år 2022–23 och under pågående året som Pohjola-Nordens Ungdomsförbunds ordförande.
”Det är särskilt viktigt att satsa på studenternas välbefinnande just i detta världsläge. En inflytelserik studerandeidrottsrörelse är till nytta för alla högskolestuderanden”, kommenterar Rimpioja.
Rimpioja vill betona betydelsen av regelbunden motion i studentens liv vid sidan av en livskraftig organisation: ”Jag vill vara med och skapa en motionsvänlig studentkultur där förståelsen för vardags- och nyttomotionens betydelse är omfattande. Alla studerande ska ha möjlighet att uppleva motionsglädje i sin vardag och må bättre.”
OLL väljer styrelse 2025 på sitt förbundsmöte i Vanda 20-21.11.2024. OLL är en intressebevaknings- och serviceorganisation som representerar alla högskolestuderanden i Finland både på nationell och internationell nivå. OLL:s mål är att studenterna ska röra på sig tillräckligt med tanke på sin hälsa och att nivån på högskoleidrottstjänsterna ska vara tillräcklig i det avseendet.
”Jag är tacksam för AUS för det stöd jag fått och är motiverad att påverka studenternas välbefinnande”, berättar Rimpioja om sina känslor om utnämningen.
Tilläggsinformation:
Nette Rimpioja, AUS OLL-kandidat, nette.rimpioja@aalto.fi
Fanni Mattsson, AUS styrelseordförande, fanni.mattsson@ayy.fi
Read more news
Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler
Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.
Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.
Nya Design Notebook har publicerats
Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.