AYY esittää Nette Rimpiojaa Opiskelijoiden liikuntaliiton varapuheenjohtajaksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta esittää Nette Rimpiojaa Opiskelijoiden liikuntaliitto OLL:n varapuheenjohtajaksi vuodelle 2025.
Nuori nainen seisoo kädet puuskassa, positiivinen ilme

Nette Rimpioja opiskelee Aalto-yliopistossa kauppatieteitä toista vuotta. Tänä vuonna hän on toiminut AYY:n edustajistossa vaikuttamisen valiokunnan puheenjohtajana. Aiemmin hän on vaikuttanut eri nuorisojärjestöjen johtotehtävissä, kuten Suomen Nuorisovaltuustojen Liiton puheenjohtajana 2022–23 ja kuluneena vuonna Pohjola-Nordenin Nuorisoliiton puheenjohtajana.

”Opiskelijoiden hyvinvointiin panostaminen on erityisen tärkeää juuri tässä maailman ajassa. Vaikuttava opiskelijaliikuntaliike hyödyttää jokaista korkeakouluopiskelijaa”, Rimpioja kommentoi.

Rimpioja haluaa painottaa elinvoimaisen järjestön ohella säännöllisen liikunnan merkitystä opiskelijan elämässä: ”Haluan olla rakentamassa liikuntamyönteistä opiskelijakulttuuria, jossa arki- ja hyötyliikunnan merkitys ymmärretään laajasti. Jokaisella opiskelijalla tulee olla mahdollisuus kokea liikunnan ilo osana arkeaan ja voida paremmin.”

OLL valitsee hallituksen vuodelle 2025 liittokokouksessaan Vantaalla 20.-21.11.2024. OLL on edunvalvonta- ja palvelujärjestö, joka edustaa kaikkia Suomen korkeakouluopiskelijoita sekä kansallisella että kansainvälisillä kentillä. OLL:n tavoitteena on, että opiskelijat liikkuvat terveytensä kannalta riittävästi ja korkeakoululiikuntapalvelut ovat riittävällä tasolla.

”Olen kiitollinen AYY:lle saamastani tuesta ja lähden motivoituneena vaikuttamaan opiskelijoiden hyvinvoinnin puolesta”, Rimpioja avaa tunnelmaansa nimityksestä.

Lisätietoja:

Nette Rimpioja, AYY:n OLL-ehdokas, nette.rimpioja@aalto.fi

Fanni Mattsson, AYY:n hallituksen puheenjohtaja, fanni.mattsson@ayy.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa pinottuna kahdeksan edellisen suunnittelijan Design Notebookia
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Design Notebookin suunnittelukilpailu on auki

Oletko sinä seuraavan Design Notebookin suunnittelija? TOKYOn ja AYY:n muistikirja ilmestyy seuraavan kerran syksyllä 2026 ja sen suunnittelija valitaan perinteiseen tapaan opiskelijoidemme joukosta. Muistikirja on ollut suosittu, ja toivomme, että siitä on jälleen iloa ja hyötyä mahdollisimman monelle jäsenellemme. Suunnittelukilpailu alkaa 23.2.2026 ja päättyy 16.3.2026 klo 15.00.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blogi, Tiedote Julkaistu:

Mikä on Trinet ja mitä AYY:n nettiyhteydelle tapahtuu?

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) asukkaiden internetpalveluntarjoaja on vaihtumassa. Olemme kuulleet, että muutos on herättänyt huolta opiskelijayhteisössä. Tässä jutussa AYY:n hallituksen puheenjohtaja Joona Lipponen vastaa jäseniämme askarruttaviin kysymyksiin.
Otakaari 15 taidekilpailu 2026
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -taidekilpailu on avoinna

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta kutsuu Aallon opiskelijat osallistumaan taidekilpailuun, jossa etsitään pysyviä taideteoksia kesällä valmistuvaan uuteen opiskelijoiden asuintaloon, Otakaari 15:n uudisrakennukseen. Kilpailun inspiroivana teemana toimii Otaniemen kampus, Aalto-yliopiston yhteisö sekä sen rikas opiskelijakulttuuri. Taidekilpailu on avoinna 9.2.- 31.3.
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Uusi polyteekkarien lippu vihdoin käyttöön Otaniemessä

Otaniemen teekkarien 15 vuoden odotus palkittiin marraskuun alkupuolella, kun teekkariyhteisö otti käyttöön uuden polyteekkarien lipun juhlallisin menoin 153. Teekkariperinnejuhlassa. Edellinen Otaniemen teekkareita yhdistänyt lippu oli Teknillisen korkeakoulun ylioppilaskunnan lippu, joka palveli yhteisöä vuosina 1909–2009 ja jäi ansaitulle eläkkeelle Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan syntyessä. Näin uusi lippu syntyi.