AUS föreslår Marcell Berta för FSF:s styrelse år 2026
AUS föreslår Marcell "Marc" Berta som ledamot för FSF:s styrelse. Berta, 24, är magisterstuderande i matematik vid Aalto-universitetets högskola för teknikvetenskaper. I år har Berta varit medlem i AUS styrelse med utbildningspolitik som ansvarsområde. Berta har omfattande erfarenhet från flera olika förtroendeuppdrag. För närvarande är Berta styrelsemedlem med ansvar för AUS utbildningspolitik, halloped och suppleant i Esbo stads tekniska nämnd. Dessutom har Berta bland annat varit ordförande för gemenskapsutskottet och delegationsgruppen Grönare Aalto.
"Det är en stor ära och ett privilegium att vara AUS kandidat till FSF:s styrelse år 2026! Jag är tacksam för förtroendet från min studentkår", kommenterar Berta valet.
FSF representerar Finlands universitetsstuderande på riksnivå och tar ställning till utbildningspolitiska, socialpolitiska och internationella frågor. Påverkansutskottet under AUS delegation intervjuade kandidaterna och lade fram ett förslag för AUS styrelse, som fastställde förslaget på sitt möte 24/2025.
"Parlamentsvalet är snart här, så år 2026 kommer att vara ett viktigt år för studentrörelsen. Vi måste säkerställa att studerandenas röster blir hörda och vi måste skapa en grund för bra beslutsfattande för den kommande styrelseperioden", betonar Berta.
Berta lyfter fram tre teman som är viktiga för honom själv: studerandenas utkomst, tillgänglig högskoleutbildning och integrationen av internationella studerande.
“Vi måste flytta vårt fokus från ett lånesystem vars avsikt är att stödja studerande till ett mer rättvist, stabilt och hållbart system som återställer studerandenas köpkraft”, Berta beskriver.
Enligt Berta bör högre utbildning inte ses som en maskin som producerar examensbetyg, utan som en plats för lärande och självbestämmanderätt. Orsakerna till att högskoleutbildningen ska vara tillgänglig för alla måste grunda sig på viljan att hjälpa alla att leva ett bättre liv. Vi måste på nytt tänka igenom de ekonomiska incitament som beviljas till universiteten för att finansieringen ska återspegla deras viktiga samhällsarbete i stället för att vara bunden till de studerandes studietid.
“Vi måste främja en miljö som stöder internationalism. Finland bör vara ett mål för internationella studerande, inte bara en temporär hållplats”, Berta sammanfattar.
FSF väljer styrelsen för år 2026 på sitt förbundsmöte i Esbo 14–15.11.2025. På förbundsmötet representeras AUS av en av styrelsen vald delegation.
Tilläggsinformation:
Marcell Berta, marcell.berta@ayy.fi
Styrelseordförande Sakari Ropponen, sakari.ropponen@ayy,fi, +358 40 843 3899
Read more news
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026
Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler
Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.