AYY esittää Marcell Bertaa SYLin hallituksen jäseneksi 2026

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Marcell Bertaa Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallitukseen. Hallitus valitaan liittokokouksessa 14.-15.11.2025 Espoossa.
Ehdokas Marcell Berta hymyilee ja katsoo kameraan

AYY esittää Marcell ’Marc’ Bertaa SYLin hallituksen jäseneksi. Berta, 24, on matematiikan maisteriopiskelija Aalto-yliopiston Perustieteiden korkeakoulussa. Tänä vuonna hän on toiminut AYY hallituksen jäsenenä vastuualueenaan koulutuspolitiikka. Bertalla on laaja kokemus useista eri luottamustehtävistä. Hän toimii tällä hetkellä hallopedinä ja Espoon kaupungin teknisen lautakunnan varajäsenenä. Lisäksi hän on toiminut mm. Vihreämpi Aalto edustajistoryhmän sekä yhteisövaliokunnan puheenjohtajana. 

”On suuri kunnia ja etuoikeus olla AYY:n ehdokas SYL:n hallitukseen vuodelle 2026! Olen kiitollinen ylioppilaskuntani luottamuksesta”, Berta kommentoi valintaansa. 

SYL edustaa Suomen yliopisto-opiskelijoita valtakunnan tasolla ja ottaa kantaa koulutuspoliittisiin, sosiaalipoliittisiin ja kansainvälisiin kysymyksiin. AYY:n edustajiston alainen vaikuttamisen valiokunta haastatteli ehdokkaat ja teki esityksen AYY:n hallitukselle, joka vahvisti esityksen kokouksessaan 24/2025. 

“Eduskuntavaalit ovat ovella, joten vuosi 2026 tulee olemaan tärkeä vuosi opiskelijaliikkeelle. Meidän on varmistettava, että opiskelijoiden ääni tulee kuulluksi, ja meidän on luotava pohja hyvälle päätöksenteolle tulevaa hallituskautta varten”, Berta korostaa. 

Berta nostaa itselleen kolme tärkeää teemaa: opiskelijoiden toimeentulon, saavutettavan korkeakoulutuksen ja kansainvälisten opiskelijoiden integraation.  

“Painopiste opiskelijoiden tukemiseen tarkoitetusta lainajärjestelmästä on siirrettävä kohti oikeudenmukaisempaa, vakaampaa ja kestävämpää järjestelmää, joka palauttaa opiskelijoiden ostovoiman”, Berta linjaa. 

Hänen mukaansa korkeakoulutusta ei tulisi ajatella tutkintotodistuksia tuottavana koneena, vaan oppimisen ja itsemääräämisoikeuden paikkana. Syiden, joiden vuoksi korkeakoulutuksen on oltava kaikille saatavilla, on perustuttava haluun auttaa kaikkia elämään paremmin. Yliopistoille myönnettäviä taloudellisia kannustimia on harkittava uudelleen, jotta rahoitus heijastaisi niiden tärkeää yhteiskunnallista työtä sen sijaan, että se olisi sidottu opiskelijoiden valmistumisaikaan.

“Meidän on edistettävä kansainvälisyyttä tukevaa elin- ja työympäristöä. Suomen tulisi olla kansainvälisten opiskelijoiden kohde, ei vain välipysäkki”, Berta kiteyttää. 

SYL valitsee hallituksen vuodelle 2026 liittokokouksessaan Espoossa 14.-15.11.2025. Liittokokouksessa AYY:tä edustaa hallituksen valitsema delegaatio. 

Lisätietoja: 

Marcell Berta, marcell.berta@ayy.fi

AYY:n hallituksen puheenjohtaja Sakari Ropponen, sakari.ropponen@ayy,fi, 040 843 3899 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Uusi polyteekkarien lippu vihdoin käyttöön Otaniemessä

Otaniemen teekkarien 15 vuoden odotus palkittiin marraskuun alkupuolella, kun teekkariyhteisö otti käyttöön uuden polyteekkarien lipun juhlallisin menoin 153. Teekkariperinnejuhlassa. Edellinen Otaniemen teekkareita yhdistänyt lippu oli Teknillisen korkeakoulun ylioppilaskunnan lippu, joka palveli yhteisöä vuosina 1909–2009 ja jäi ansaitulle eläkkeelle Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan syntyessä. Näin uusi lippu syntyi.
Havainnekuva Otakaari 15
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 ensihaku alkaa maaliskuussa

Ensihaku Otakaari 15:n uusiin, rakenteilla oleviin opiskelija-asuntoihin alkaa 16. maaliskuuta. Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.
Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.