AUS föreslår Antti Pentikäinen till ordförande för Studerandenas Motionsförbund OLL
Aalto-universitetets studentkår
29.10.2019
Får publiceras
Pentikäinen studerar vid Aalto-universitetets handelshögskola och kommer från Tammerfors. Det här året har han ansvarat för socialpolitik, kommunpåverkan och motion i studentkårens styrelse.
”Jag vill leda alla högskolestuderandenas gemensamma förbund som befrämjar likvärdighet, är modigt och sakkunnigt. Nästa år kommer förbundets strategi att uppdateras, programmet Studier i rörelse utvidgas till högskolorna och basarbete utföras inför kommunalvalet. De här är lysande möjligheter för att förbättra studerandenas välbefinnande”, kommenterar Pentikäinen ivrigt.
”Antti är den första ordförandekandidaten för Studerandenas Motionsförbund med AUS-bakgrund. Det bästa i honom är drivkraften att lära sig nytt och viljan att hjälpa andra. Jag är säker på att samarbetsförmåga och analytiskt tänkande behövs på Lappbrinken”, berättar verksamhetsledare Elina Nieminen.
OLL väljer styrelsen för år 2020 på förbundsmötet i Jyväskylä 20-21.11.2019. OLL är en intressebevaknings- och serviceorganisation som representerar alla högskolestuderanden i Finland både på nationell och internationell nivå. OLL:s mål är att studerandena rör på sig tillräckligt med tanke på sin hälsa och att högskolemotionstjänsterna är på en tillräcklig nivå.
Tilläggsinformation:
Antti Pentikäinen, antti.pentikainen@ayy.fi tai +358 50 573 2405
Elina Nieminen, elina.nieminen@ayy.fi tai +358 50 520 9415
Read more news
AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?
Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026
Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!