Antti Regelin vald till Finlands studentkårers förbunds styrelse år 2023
Antti Regelin har valts till Finlands studentkårers förbunds styrelse år 2023. Förbundsmötet som ordnades i Esbo i Korpilampi 18-19.11 röstade om styrelsemedlemmarna på lördag kväll.
"Tack förbundsmötet för förtroendet. Jag är tagen och ödmjuk. Nästa år bygger vi tillsammans en enhetlig och vidsynt studentrörelse. Jag orkar knappt vänta på att året byts och på att få utarbeta det kommande valåret!”, kommenterar nyvalda Regelin.
Regelin har bland annat verkat som ordförande för Automations- och systemtekniksgillet år 2021 samt deltagit aktivt i Aalto Entrepreneurship Societys (AaltoES) och Vihreämpi Aaltos delegationsgruppverksamhet.
Förbundsmötet väljer FSF:s styrelse och beslutar om förbundets verksamhet år 2023. Finlands studentkårers förbund representerar över 130 000 universitetsstuderande. Förbundet påverkar utbildningspolitiska, socialpolitiska och internationella frågor.
Read more news
AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
HRT-biljetten är en för dyr anskaffning
I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten
På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.