Anmälningen till Tempaus börjar den 9 september

Tempaus 2024 -  Allas handavtryck händer i oktober. Anmälningen är öppen för alla och börjar den 9.9.
Tempaus - Kaikkien käsien jälki

Visst har du väl hört att det är dags för Tempaus ut i höst? Tempaus är studenternas traditionella sätt att påverka ett tema som de anser är viktigt. Vårt mål är att vi den här gången med studentkrafter lyfter fram frivilligarbetes värde genom att göra ett årsverke dvs. 2000 timmar frivilligarbete i veckan!

Under Tempausveckan 21.10-25.10 bekantar sig deltagarna mångsidigt med Finlands frivilligfält och får själva dra sitt strå till stacken för det gemensamma bästa. Dessutom ordnas en avslutningsfest för alla som deltagit i Tempaus på onsdagen 30.10.

Anmälningstiden börjar på måndag 9 september. Vi önskar alla i Aaltogemenskapen välkomna oberoende av studieområde och årskurs. Tempaus ordnas i allmänhet endast en gång under studietiden så vi uppmuntrar alla att fördomsfritt ta del av denna unika möjlighet!

Mer information om anmälningen publiceras på Tempaus kanaler under de kommande veckorna så stay tuned!

TL;DR

VAD: Tempausvecka för uppskattningen av frivilligarbete
NÄR: 21.10 -25.10 + Tempausfest 30.10.
ANMÄLAN: 9.9 i kide.appen, publiceras senare
FÖR VEM? Alla Aaltogemenskapens medlemmar, från nya studerande till äldre vetenskapsidkare
MER INFORMATION: tempaus.fi + TG tempaus2024
TG: tempaus2024

Vi ses också på orienteeringsveckan!

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa pinottuna kahdeksan edellisen suunnittelijan Design Notebookia
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen

Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.