Tapio Hautamäki valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton puheenjohtajaksi vuodelle 2020

Tapio Hautamäki on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton puheenjohtajaksi vuodelle 2020.
Tapio Hautamäki, vastavalittu SYL:n puheenjohtaja vuodelle 2020
Tapio Hautamäki, vastavalittu SYL:n puheenjohtaja vuodelle 2020

Tapio Hautamäki on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton puheenjohtajaksi vuodelle 2020. Lahdessa käynnissä oleva liittokokous äänesti puheenjohtajasta perjantaina.

"On suuri kunnia päästä johtamaan ylioppilasliikettä ensi vuonna. SYL:lla on tärkeä tehtävä toimia koko nuoren sukupolven äänenä yhteiskunnassa. Meillä on loistava tilaisuus ensi vuonna tuoda tätä liikettä yhteen ja kirkastaa visiotamme opiskelijan paremmasta huomisesta uuden vuosikymmenen alkaessa”, Hautamäki kommentoi.

Hautamäki toimii tänä vuonna Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajana. Hautamäki on aiemmin toiminut AYY:n hallituksessa varapuheenjohtajana, jolloin hän on vastannut AYY:n strategian ja poliittisen linjapaperin uudistamisesta. Vuonna 2020 SYL uudistaa myös omaa strategiaansa.  

Liittokokous valitsee SYL:n hallituksen ja päättää vuoden 2020 toiminnasta huomenna lauantaina. Suomen ylioppilaskuntien liitto edustaa yli 130 000 yliopisto-opiskelijaa. Liitto vaikuttaa koulutuspoliittisiin, sosiaalipoliittisiin ja kansainvälisiin kysymyksiin.   

Lisätietoja:

Tapio Hautamäki, 040 757 9629

Vaikuttamisen ja viestinnän päällikkö Laura Luoto, 040 575 9092

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?

Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!