Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2026

AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Ainejärjestöillä ja muilla yhdistyksillä on omat aikataulunsa varausten tekemiseen. Tältä sivulta löydät kevään 2026 varauksiin liittyvät aikataulut ja käytännön ohjeet.
Students in Otaranta rooftop sauna

Tilojen ennakkovaraus pähkinänkuoressa

Vuokrattavien tilojen ennakkovaraukset, eli tuttavallisemmin tilakähmyt, ovat yksi etu AYY:n piirissä toimiville yhdistyksille. Varaukset tehdään AYY:n omaa varausjärjestelmää, TILAa käyttäen. TILA löytyy osoitteesta tila.ayy.fi ja käyttäjät kirjautuvat sinne omilla Aalto-tunnuksillaan. Tutustu vuokrattaviin tiloihin ennakkoon.

Ensimmäisellä kierroksella tiloja voivat varata ainejärjestöt, ja toisella kierroksella muut yhdistykset.

Huom! OK20 yläkerta ei tulevan remontin vuoksi ole varattavissa kevätkaudelle 2026. Gorsu ei ole varattavissa 1.6.-31.8.2026 saunapuolen remontin vuoksi.

Varauskierroksilla varataan tiloja aikavälille ma 5.1.2026 - su 2.8.2026.

Tilavarausten täyttöajat Tila-järjestelmässä:

  1. Ainejärjestöt
    Täyttöaika alkaa ma 17.11.25 klo 12 ja päättyy ke 26.11.25 klo 12.

    Kähmytilaisuus järjestetään to 27.11. klo 16.30 osoitteessa Otakaari 1, Sali U147, U5. 

    Varauduthan neuvottelemaan mahdollisista päällekkäisyyksistä kähmytilaisuudessa. Mikäli yhdistyksen edustaja ei ole paikalla kähmytilaisuudessa puolustamassa päällekkäisvaraustaan, varaus poistetaan kalenterista. Monitoimitilaa, Tatamisalia ja Yhdistystilaa voi varata vasta 2. kierroksella muiden yhdistysten kanssa maanantaista  1.12. alkaen.*

  2. Yhdistykset
    Täyttöaika alkaa ma 1.12. klo 12 ja päättyy ke 10.12. klo 12

    Kähmytilaisuus järjestetään to 11.12. kello 16.30 osoitteessa Otakaari 1, sali M232, M1.

    Varauduthan neuvottelemaan mahdollisista päällekkäisyyksistä kähmytilaisuudessa. Mikäli yhdistyksen edustaja ei ole paikalla kähmytilaisuudessa puolustamassa päällekkäisvaraustaan, varaus poistetaan kalenterista. HUOM! Kierroksen aikataulut koskevat myös ainejärjestöjä harrastustilojen osalta.

  3. Jäsenet
    Ennakkovarauskierrosten päätyttyä varauskalenteri avataan jäsenille tiistaina 16.12. klo 12.
     

*Sekä ainejärjestöt että muut yhdistykset voivat varata kolmea harrastustilaa (Monitoimitila, Tatamisali, Yhdistystila) vasta ma 1.12. klo 12 alkavalla varauskierroksella. Näiden tilojen osalta kaikkien ennakkovarauksia tehneiden yhdistysten ja ainejärjestöjen tulee olla valmiita selvittelemään päällekkäiset varaukset to 11.12. kello 16.30 järjestettävässä kähmytilaisuudessa. Tavoitteena on taata kaikille yhdistyksille tasapuolisemmat mahdollisuudet näiden erittäin kysyttyjen maksuttomien tilojen varaamiseen.

Yhdistysten varausoikeudet

Ohjeet ennakkovarausten tekemiseen: 

  • Varaa tila ryhmäsi nimissä. Ryhmän Tilaan kirjatuilla edustajilla on oikeus tehdä varauksia ryhmän nimissä. Edustajat voivat lähettää Tilassa ryhmän profiilisivulta kutsuja uusille aktiiveille edustamaan ryhmää. Poistattehan myös oikeudet vanhoilta aktiiveilta.
  • Valitse maksutavaksi lasku. Yhdistysten on valittava varausta tehdessään maksukohdassa "Pyydä laskua". Jos valitset maksutavaksi "Maksa valitut" ja jätät varauksen maksamatta, varaus katoaa Tila-järjestelmästä 20 minuutin kuluttua. Laskut tilavarauksista lähetetään yhdistyksille kootusti kerran kuussa.

  • Vain yksi yhdistys varaa tilan, jos varaat tilan useamman yhdistyksen yhteistä tapahtumaa varten. Kirjoita muut järjestäjät tapahtuman lisätietoihin. Tämä nopeuttaa varausten läpikäyntiä, ja samalla vältetään turhien päällekkäisyyksien läpikäynti kähmytilaisuudessa. Kun kalenteri ei ilmoita päällekkäisyyksistä, yhteistapahtuma voidaan hyväksyä suoraan.
  • Syötä tapahtuman nimi varaukseen. Jos nimeä ei ole, tapahtuma voidaan poistaa, mikäli varatulle tilalle tulee päällekkäisvarauksia myöhemmissä kähmyjen vaiheissa.
  • Varaa tiloja ainoastaan tarpeeseen - älä varmuuden vuoksi! Erityisesti Smökillä ja Rantasaunalla on paljon kysyntää.
  • Ethän laita tapahtuman varapäiviä kalenteriin. Jos menetätte tilan kilpailevalle varaukselle, voidaan kähmytilaisuudessa tapahtumanne siirtää haluamallenne vapaana olevalle päivämäärälle samaan tai eri tilaan.
  • Huomioi tilojen käyttöajat.
  • Vältä Smökin varaamista maanantaisin ja tiistaisin, jos mahdollista: PO:lla on treenit Smökissä joka maanantai-ilta ja RWBK:lla joka tiistai.
  • Tutustu hinnastoon ja käyttösääntöihin (mm. aikarajoitukset, vastuuhenkilön ikärajat, siivousohjeistus ja tilatarkastuslistat).
  • Peruutus on maksutonta 14 vrk ennen tapahtumaa. Tämän jälkeen peruutetut tai käyttämättä jätetyt varaukset laskutetaan täydellä hinnalla.
  • Peru varaus hyvissä ajoin, jos suunniteltu tapahtuma peruuntuu. Näin tila saadaan vapautettua varattavaksi muille.
  • Pitkät varausjaksot: Jos varaat tilan pitkälle ajalle tai teet useita samanaikaisia varauksia, varauduthan perustelemaan varauksesi.
  • Vuosijuhlat sekä niiden jatkot, silliaamiaiset ja valmistelut menevät muiden kyseisen varauskierroksen varausten edelle.
  • Jos tapahtumasi vaatii poikkeuksellisia järjestelyjä, olethan etukäteen yhteydessä AYY:n palveluihin selvittääksesi, onnistuvatko kyseiset järjestelyt varaamassasi tilassa.

Jos et ole saanut vahvistustunnusta edustamallesi käyttäjäryhmälle tai sinulla on muuta kysyttävää kähmyihin liittyen, olethan yhteydessä AYY:n jäsenpalveluihin: ayy@ayy.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Julkaistu:

Miten kesällä voi saada opintotukea?

Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Julkaistu:

Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu

AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.