Lisäajan hakemiseen lisättävä maksu on jälleen yksi potku opiskelijoiden päähän

Orpon hallitus esittää 50 euron maksua yliopisto-opiskelijoille, jotka hakevat lisäaikaa opintojensa loppuun saattamiseksi. Hallituksen tavoitteena on nostaa suomalaisten koulutustasoa, mutta samaan aikaan lisätään esteitä opiskelijoiden valmistumiselle. Yhdessä toimeentulon heikennysten kanssa, lisäajan hakemiseen lisättävä maksu toistaa samaa vanhaa viestiä opiskelijoille: sinä olet vain kuluerä yhteiskunnalle. 
Kannanotto / ställningstagande / statement

Hallituksen esitystä perustellaan ainoastaan ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen käytänteiden yhdenmukaistamisella sekä korkeakouluopiskelijoiden yhdenvertaisella kohtelulla. Yhdenvertaisuutta ei kuitenkaan edistetä kurjistamalla. Ammattikorkeakouluissa maksu otettiin käyttöön eri ajassa eri perustein.  

Aitoa yhdenvertaisuutta olisi poistaa maksu ammattikorkeakouluopiskelijoilta. Herää kysymys, miksei Orpon hallitus esittänyt tätä? 

Mielikuva opintonsa läpi laiskottelevasta ikiopiskelijasta ei pidä paikkaansa. Lähes puolet kaikista korkeakouluopiskelijoista käy töissä opintojen ohella (Eurostudent VIII). Samaan aikaan joka kolmas korkeakouluopiskelija kärsii mielenterveyden haasteista (KOTT 2021).  

Tavoiteajassa valmistuminen ei aina ole opiskelijan käsissä. Lisäaikaa tarvitaan ja haetaan monista eri syistä. Etenkin koronan aikaan opintonsa aloittaneet opiskelijat ovat haavoittuvaisessa asemassa. Heidän osaltaan voidaan jo nyt havaita merkittäviä haasteita opintojen edistymisessä.  

Lisäajan hakemiseen lisättävä maksu kannustaa opiskelijoita mieluummin jättämään viittä vaille valmiit opinnot kesken ja suuntaamaan työelämään valmistumatta. Kärsiessämme laajasta osaajapulasta, onko meillä varaa kyhätä lisää esteitä valmistumiselle? 

Maksusta ei ole myöskään tehty vaikutusarviointeja. Orpon hallitus potkii sokkona palloja omaan maaliin, ja tavoite suomalaisten koulutustason nostosta jää kaukaiseksi haaveeksi.  

Me ylioppilaskunnat sanommekin: nyt riittää opiskelijoiden valmistumisen vaikeuttaminen. Järkevällä hyvinvointia ja toimeentuloa tukevalla politiikalla Suomen hallitus voi tukea opiskelijoiden valmistumista. Sitä ei tällä uudistuksella tehdä. 

Valmis tutkinto on niin opiskelijan kuin koko yhteiskunnan etu, oli se suoritettu valmiiksi tavoiteajassa tai lisäajalla. On väärin rangaista opiskelijoita siitä, että he haluavat saada tutkintonsa valmiiksi.    

Allekirjoittajat 

Fanni Mattsson 

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja  

Antti Kaijansinkko 

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja 

Akseli Immonen 

Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja

Noora Hakulinen

Tampereen ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja

Jonne Kunnas

Åbo Akademis Studentkårin hallituksen puheenjohtaja

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?

Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!