Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä
AYY:n 26.2. vastaanottaman jäsenäänestysvaatimuksen seurauksena järjestettiin neuvoa-antava jäsenäänestys, jolla selvitettiin ylioppilaskunnan jäsenten näkemystä AYY:n asuntojen ja tilojen verkkoyhteyden nopeuteen ja AYY:n omistaman internetpalveluntarjoaja Trinetin merkitykseen. Aihe oli herättänyt keskustelua AYY:n kilpailutettua asiakkaidensa internetpalveluntarjoajan.
Sähköinen äänestys oli auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18, ja kaikki AYY:n läsnäolevat jäsenet olivat äänioikeutettuja. Äänestysprosentiksi tuli 7,6.
Äänestäneistä noin 64,8 prosenttia haluaisi, että nykyinen AYY:n asuntojen ja tilojen vuokraan sisältyvä 1000 / 1000 M verkkoyhteys säilyy ja tulee sisältymään vuokraan myös tulevaisuudessa. 32,6 prosentille äänestäneistä riittäisi hitaampi 200 / 200 M vuokraan sisältyvä verkkoyhteys tulevien vuokrankorotuspaineiden hillitsemiseksi. 2,6 prosenttia äänesti tyhjää.
Vastanneista noin 69,5 prosenttia pitää nykyistä AYY:n kokonaan omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä itselleen tärkeänä. 26,8 prosenttia ei pidä Trinetiä tärkeänä ja 3,6 prosenttia äänesti tyhjää.
AYY:n hallitus vie jäsenäänestyksen tuloksen edustajistolle seuraavassa edustajiston kokouksessa 19.5.
Lisätiedot jäsenäänestyksestä:
Joona Lipponen, AYY:n hallituksen puheenjohtaja
joona.lipponen@ayy.fi
Tulosraportit liitteenä.
Read more news
HSL-lippu on liian hintava hankinta
Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.
AYY:n 16. vuosijuhlassa myönnettiin huomionosoituksia
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) 16. vuosijuhlassa 16.5.2026 myönnettiin huomionosoituksia ansioituneille yhteisön jäsenille ja teoille.
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.