Frans Cederlöf valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen vuodelle 2020

Aaltolainen Frans Cederlöf on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen vuodelle 2020.
Frans Cederlöf, vastavalittu SYL:n hallituslainen 2020.
Aaltolainen Frans Cederlöf vastavalittuna SYL:n hallitukseen 2020.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan ehdokas Frans Cederlöf on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen vuodelle 2020. Liittokokous valitsi tulevan vuoden hallituksen lauantaina.

”Olen valtavan innoissani tulevasta vuodesta SYL:n hallituksen jäsenenä. Ensi vuonna meidän täytyy panostaa erityisesti hyviin suhteisiin yhteistyökumppaneittemme kanssa. On tärkeää, että SYL vaikuttaa esimerkiksi siihen, että opiskelijat ovat mukana sosiaaliturvan kokonaisuudistuksessa ja, että kansainvälisten opiskelijoiden asemaa parannetaan.”

Cederlöf on toiminut viimeiset kaksi vuotta varapuheenjohtajana Suomen ruotsinkielisten järjestöjen kattojärjestössä Svenska Studieförbundet SSF:ssa. Tällä hetkellä Cederlöf toimii Finlands Svenska Skolungdomsförbundet FSS:ssa. Aiemmin hän on toiminut myös European Youth Parliamentissa.

SYL:n hallitukseen valittiin myös Paavo Antikainen (Tampereen ylioppilaskunta), Paula Karhunen (Helsingin yliopiston ylioppilaskunta), Johanna Pohjonen (Turun yliopiston ylioppilaskunta), Jenni Tuomainen (Lapin yliopiston ylioppilaskunta) ja Teemu Virtanen (Oulun yliopiston ylioppilaskunta).

Suomen ylioppilaskuntien liitto edustaa yli 130 000 yliopisto-opiskelijaa. Liitto vaikuttaa koulutuspoliittisiin, sosiaalipoliittisiin ja kansainvälisiin kysymyksiin.  

Lisätietoja:

Frans Cederlöf, 050 430 2458

Vaikuttamisen ja viestinnän päällikkö Laura Luoto, 040 575 9092

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

Esitys opintotuen kokonaisuudistukseksi on pettymys

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) antoi lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriön lakiesityksestä, joka koskee opintotuen kokonaisuudistusta. Esitys on pettymys, koska se ei ratkaise opintotuen ydinongelmia tai paranna opiskelijoiden toimeentuloa.
kuvassa Totti Korpua Aalto-yliopistolla
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Pelkkä lupaus maksuttomasta koulutuksesta ei riitä

Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on julkaissut korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision vuodelle 2040, jonka on määrä ohjata suomalaisen korkeakoulupolitiikan suuntaa. Vision esittämä nuoren ikäluokan korkeakoulutettujen määrän lisääminen 60 prosenttiin vaatii panostuksia ja kunnianhimoa päättäjiltä. Tässä blogissa AYY:n vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua pohtii vision merkitystä opiskelijoille.