AYY torjuu energiakriisiä - saunoja suljetaan talvikaudeksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan asukassaunavuorot ja kertavuokrattavien tilojen saunat suljetaan 1.1.-31.3.2023 energiansäästösyistä. AYY säästää energiaa myös esimerkiksi laskemalla rappukäytävien ja varastojen lämpötilaa.
A huge snowy tree in the cold winter snow.

AYY päätti asukkaiden omien saunavuorojen sulkemisesta kylmimpien kuukausien ajaksi 1.1.-31.3.2023. Lisäksi AYY sulkee kertavuokrattavien tilojen saunat 1.1.-31.3.2023 ajaksi.

AYY joutuu rajoittamaan asukassaunavuorojaan uhkaavan energiakriisin vuoksi. AYY haluaa osaltaan säästää energiaa kylmimpinä kuukausina, jotta sähköä riittäisi kaikille, eikä kiertäviin sähkökatkoihin jouduttaisi turvautumaan. Asukkaat pääsevät kuitenkin löylyihin lenkkisaunavuoroilla, ja asukkaiden toiveita yhteisten lenkkisaunavuorojen jaosta ja ajankohdista on kuultu asukaskokouksissa.

Kertavuokrattavien tilojen saunojen sulkemisen taustalla on energiansäästösyiden lisäksi myös taloudelliset syyt, kuten voimakkaasti nousseet sähkön ja lämpimän veden hinta. Tilat ovat kuitenkin käytössä ilman saunoja, eikä tilojen vuokrahintoihin tule muutoksia. Edustajiston toiveesta AYY selvittää mahdollisuutta pitää yhtä tilaa yhteisön saunomiskäytössä talven ajan. Lisätietoja tästä mahdollisuudesta on tulossa viimeistään alkuvuodesta 2023.

AYY huolehtii energiansäästöstä myös seuraamalla asuinkiinteistöjensä energian- ja vedenkulutusta, jolloin esimerkiksi vuotavat vesikalusteet huomataan nopeasti. Lisäksi rakennusautomaation säätöjen optimointi vähentää ylilämmitystä ja energiahukkaa. Asuntojen lämpötiloihin ei tule muutoksia, vaan ne pidetään 21-22 asteessa. Porraskäytävien ja varastojen lämpötiloja lasketaan 18 asteeseen.

Kirjoituksesta AYY kiinteistönomistajana valtakunnallisissa energiansäästötalkoissa voit lukea lisää AYY:n kiinteistöjen energiansäästöstä.

Lisätietoja vuokrattavia saunatiloja koskevista päätöksistä antaa toiminnanjohtaja
Antti Ilmavirta:
antti.ilmavirta@ayy.fi
+35850 329 1165

Asukassaunoja koskevasta päätöksestä lisätietoja antaa talousjohtaja
Monika Kivimäki:
monika.kivimäki@ayy.fi.
+358 40 052 4014

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Student card
Ajankohtaista Julkaistu:

Lukuvuositarrojen pop up -​jakopiste

Voit hakea lukuvuositarran opiskelijakorttiisi AYY:n palvelutoimiston tarranjakopisteeltä.
Otakaari
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n uusi opiskelijatalo valmistui Otaniemeen – 153 uutta opiskelija-asuntoa

AYY:n uusi opiskelijatalo Otakaari 15 valmistui 31.7.2026 Otaniemeen. Rakennus tuo pääkaupunkiseudulle 153 uutta opiskelija-asuntoa, jotka tarjoavat kodin noin 200 Aalto-yliopiston opiskelijalle. Kaikki asunnot on jo vuokrattu.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!