AYY allekirjoitti Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeen, mukana yli 200 korkeakoulua

AYY on mukana Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeessä, jossa korkeakoulut ja korkeakouluverkostot ympäri maailmaa julistavat ilmastohätätilan.

AYY on mukana Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeessä, jossa korkeakoulut ja korkeakouluverkostot ympäri maailmaa julistavat ilmastohätätilan. Kirje jaetaan valtioiden sekä median edustajien kanssa Chilen ilmastokokouksessa joulukuussa 2019. 

Kirjeen allekirjoittamalla korkeakouluyhteisöt vaativat kriittisiä yhteiskunnallisia muutoksia ilmastonmuutoksen seurausten hillitsemiseksi. Mukana on tällä hetkellä yli 200 korkeakoulua. Kirjeessä korkeakouluyhteisöt sitoutuvat edistämään ilmastotutkimusta, ympäristöosaamista ja- koulutusta, kestävää kampus- ja yhteisötoimintaa sekä hiilineutraaliutta. 

“AYY on tänä vuonna kiinnittänyt entistä enemmän huomiota ympäristökysmyksiin. Ennen tämän kirjeen allekirjoitusta olemme mm. sitoutuneet YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja muuttaneet opiskelija-asuntotoimintaamme ympäristöystävällisemmäksi.” kertoo AYY:n hallituksen puheenjohtaja Tapio Hautamäki ylpeänä. “Nämä toimet eivät vielä pysäytä ilmastonmuutosta, mutta jokaista tekoa tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Haluankin haastaa Aalto-yliopiston ja Suomen ylioppilaskuntien liiton allekirjoittamaan ilmastokirjeen.” 

Lisää tietoa kirjeestä ja sen allekirjoittaneista löytää tästä linkistä. Ilmastokirjeen voi allekirjoittaa 1. joulukuuta 2019 asti. 

Tapio Hautamäki
Tapio Hautamäki

AYY allekirjoitti Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeen, jossa on mukana jo yli 200 korkeakoulua. AYY:n puheenjohtaja Tapio Hautamäki on ylpeä ylioppilaskuntansa toiminnasta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin toimikuntiin!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta keräävät varoja nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi Wapun alla. Keräyksen tuotot ohjataan HelsinkiMission työhön nuorten yksinäisyyttä vastaan.