AYY allekirjoitti Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeen, mukana yli 200 korkeakoulua

AYY on mukana Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeessä, jossa korkeakoulut ja korkeakouluverkostot ympäri maailmaa julistavat ilmastohätätilan.

AYY on mukana Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeessä, jossa korkeakoulut ja korkeakouluverkostot ympäri maailmaa julistavat ilmastohätätilan. Kirje jaetaan valtioiden sekä median edustajien kanssa Chilen ilmastokokouksessa joulukuussa 2019. 

Kirjeen allekirjoittamalla korkeakouluyhteisöt vaativat kriittisiä yhteiskunnallisia muutoksia ilmastonmuutoksen seurausten hillitsemiseksi. Mukana on tällä hetkellä yli 200 korkeakoulua. Kirjeessä korkeakouluyhteisöt sitoutuvat edistämään ilmastotutkimusta, ympäristöosaamista ja- koulutusta, kestävää kampus- ja yhteisötoimintaa sekä hiilineutraaliutta. 

“AYY on tänä vuonna kiinnittänyt entistä enemmän huomiota ympäristökysmyksiin. Ennen tämän kirjeen allekirjoitusta olemme mm. sitoutuneet YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja muuttaneet opiskelija-asuntotoimintaamme ympäristöystävällisemmäksi.” kertoo AYY:n hallituksen puheenjohtaja Tapio Hautamäki ylpeänä. “Nämä toimet eivät vielä pysäytä ilmastonmuutosta, mutta jokaista tekoa tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan. Haluankin haastaa Aalto-yliopiston ja Suomen ylioppilaskuntien liiton allekirjoittamaan ilmastokirjeen.” 

Lisää tietoa kirjeestä ja sen allekirjoittaneista löytää tästä linkistä. Ilmastokirjeen voi allekirjoittaa 1. joulukuuta 2019 asti. 

Tapio Hautamäki
Tapio Hautamäki

AYY allekirjoitti Chilen COP25-ilmastokokouksen vaatimuskirjeen, jossa on mukana jo yli 200 korkeakoulua. AYY:n puheenjohtaja Tapio Hautamäki on ylpeä ylioppilaskuntansa toiminnasta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Marcel vaaka
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026

Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.
valitut poseeraavat kukkakimput kädessään
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Hallituksen muodostajaksi Joona Lipponen ja edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starck

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto nimitti AYY:n hallituksen muodostajaksi Joona Lipposen ja vuoden 2026 edustajiston puheenjohtajaksi Henrik Starckin.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi vuodelle 2026

Haku Aallon hallinnon opiskelijaedustajaksi – hallopediksi – on auki 11.11.–2.12.
AYY RepCo campaign graphics
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n edustajistovaalien tulokset selvillä – äänestysprosentti 27,87

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) edustajistovaalien äänestysprosentti oli 27,87. Suurimman vaalivoiton tekivät Yhden Tähden Liike ja Kylterirengas.