Arjen energiansäästövinkkejä, osa 3
Onko energiansäästö sinulle jo peruskauraa? Ehkä haluaisit tehdä jotain enemmän? Lue kuninkuustason energiansäästövinkit vinkkisarjan kolmannesta osasta!
Arjen energiansäästövinkkejä, osa 3
Pienillä teoilla on iso vaikutus, kun teemme niitä yhdessä. Energian hinta ja saatavuus koskettavat tänä talvena meistä jokaista. Vaikket maksaisi sähköä tai lämmitystä itse, on kulutuksesi osa kokonaiskuormaa. Energialaskussa eniten painavat lämmitys, sekä lämpimän veden ja sähkön käyttö. Kun lämmön ja sähkön kulutus vähenee, pienenee laskun lisäksi ilmastokuorma sekä sähkökatkojen todennäköisyys.
Kokosimme konkreettisia energiansäästövinkkejä käyttöösi. Tarkista ensin, että ainakin perusasiat ovat kunnossa (säästötaso 1), siirry sen jälkeen tekemään muita pieniä, mutta merkityksellisiä tekoja (säästötaso 2). Kokeile näiden jälkeen, kuinka onnistut kuninkuustason säästötoimissa, jotka löytyvät alla olevasta listasta.
Säästötaso 3: Kuninkuustason energiansäästöä
- Alenna huonelämpötilaa
- AYY:n asunnoissa huonelämpötila on säädetty 21-22 asteeseen. Jos viihdyt viileämmässä, säädä patterisi pienemmälle.
- Makuuhuoneessa alempi lämpötila on suositeltu, sillä sen katsotaan parantavan unen laatua. Tavoiteltava lämpötila on 18-20 astetta.
- Käy viileämmissä ja lyhyissä suihkussa
- Pidennä hiusten pesuväliä vähentääksesi lämpimän veden kulutusta
- Sauno naapurin kanssa
- Ehdota naapureille yhteistä saunavuoroa, jolloin yhdellä saunavuorolla peseytyy useampi ihminen.
- Yhdistä pyykit kämppiksen kanssa
- Koneelliset saa täydemmiksi, kun yhdistätte pyykit. Esimerkiksi varovaisen pesun pyykkiä kertyy vähemmän, mutta yhdistäessä saatte täyden koneen.
- Seuraa sähkönkulutustasi
- Jos sinulla on oma sähkösopimus seuraa kulutustasi energiayhtiösi seurantapalvelussa. Sen avulla ymmärrät mihin ja milloin sähköä kuluu ja voit säätää energiankulutustasi entistä järkevämmäksi.
Read more news
Tulevaisuususko tarvitsee rakenteita ja yhteisöjä
Opiskelijoiden mielenterveysviikolla AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peura kirjoittaa blogissa tulevaisuususkosta.
AYY:n taidekokoelmanäyttely ”Hujan hajan – Scattered” esillä Opiskelijakulttuurimuseossa
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) taidekokoelmaa täydennettiin teoshaulla loppuvuodesta 2025. AYY:n jäsenten teoksista koostuva taidekokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä kevään ajan.
Otakaari 15 -opiskelija-asuntohankkeen harjannostajaisia juhlistettiin Otaniemessä
Otaniemen Teekkarikylässä vietettiin torstaina 5.3.2026 Otakaari 15 -kohteen harjannostajaisia. Torviorkesteri Retuperän WBK:n säestyksellä vieraat saapuivat kohteen varastotilassa järjestettyyn juhlatilaisuuteen, jossa nautittiin perinteiseen tapaan hernekeitosta ja kuultiin kiitospuheita.