Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan uudistuneessa museossa pääsee vierailemaan syksyllä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan uudistuneessa museossa pääsee vierailemaan syksyllä
Polyteekkarimuseo

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan yhteydessä toimivaa Polyteekkarimuseota ja sen toimintaa uudistetaan. Uudistuksissa tuodaan nykypäivään museo, joka palvelee ja edustaa koko Aalto-yhteisöä. Museon tarkoitus on esitellä aaltolaista opiskelijakulttuuria. Alkusyksyllä valmistuvan remontin jälkeen entistä ehompana ovensa uudelleen avaava museo on koko Aalto-yhteisön näyteikkuna. Se tarjoaa jokaiselle kiinnostuneelle mahdollisuuksia sekä tutustua vahvaan ja ainutlaatuiseen aaltolaiseen opiskelijakulttuuriin että esitellä omia opiskelunaikaisia ylpeydenaiheitaan.

Polyteekkarimuseo perustettiin 1958 Wanhalle Polille taltioimaan TKK:n opiskelijoiden tuntoja ja toilailuja. Toiminta on jatkunut vapaaehtoisvoimin jo yli kuusikymmentä vuotta. Sinä aikana museo on muuttanut Helsingistä Otaniemeen, muutamia kertoja Otaniemen sisällä, ja lopulta asettunut nykyisiin tiloihinsa Jämeräntaival 3:n vanhaan hiilikellariin. Kokoelmat ovat karttuneet vuosien varrella esinelahjoituksin, joista näyttelyt lähes poikkeuksetta koostuvat.

Jotta perusnäyttelyä voidaan laajentaa ja jokainen aaltolainen löytää itsensä ylpeästi edustettuna, kaikki nykyiset tai entiset aaltolaiset opintotaustaan katsomatta ovat erittäin tervetulleita jakamaan kokemuksensa! Nykyinen Aalto-yhteisö on huomattavasti monipuolisempi kuin se opiskelijakunta, joka museon perusti, ja AYY:n museon tehtävä on palvella yhteisöämme mahdollisimman kattavasti. Kokoelmat, näyttelyt ja kierrokset koostuvat museolaisten kuulemista tarinoista ja museon saamista lahjoituksista, minkä takia vuosien varrella kerätty aineisto on tietenkin enimmäkseen teekkaripainotteista.

Opiskelijoiden kulttuurista kertova ja opiskelijoiden itsensä pyörittämä museomme on maailman paras ja ainoa lajiaan, ainakin UNESCOn alaisen kansainvälisen museoneuvoston tietojen mukaan. Museo ei voisi toimia ilman omistautuneita vapaaehtoisiaan, jotka väsymättä ylläpitävät ja kehittävät museota. Perusnäyttelyn laajentamisen yhteydessä tarkastellaan perinpohjin uudelleen museon identiteettiä nimivaihtoehdoista toimintatapoihin. Museon toiminta on avointa jokaiselle kiinnostuneelle, ja jokaiselle löytyy sopiva tapa olla mukana auttamassa museon arjen pyörittämisessä.

Jos yhteiskunnallinen tilanne niin sallii, uudenkarhean museon ja sen tilojen avajaisia juhlitaan elokuun lopulla, juuri ennen uuden lukukauden alkamista. Jokainen aaltolainen läheisineen ja kuka tahansa maailman parhaasta opiskelijaelämästä kiinnostunut on tervetullut käymään! Tarkempi tiedotus juhlallisuuksista löytyy myöhemmin kesällä AYY:n ja Polyteekkarimuseon viestintäkanavilla. Juhlia odotellessa keskitytään hiomaan museon uutta identiteettiä ja toimintatapoja, sekä kerätään tarinoita kaikilta opiskelijaelämän poluilta. Ethän epäröi ottaa yhteyttä millä tahansa asialla!

Autathan meitä kehittämään museota vastaamalla lyhyeen kyselyyn?

Tiedustelut ja yhteydenotot

Elina Nieminen, toiminnanjohtaja, vt. museonjohtaja
Rasmus Ruohola, Polyteekkarimuseon assistentti

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu

Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?

Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!