Tempaus 2024 är på kommande - sök till Tempausstaben

Tempaus är studenternas traditionella sätt att påverka världens gång utnyttjandes gemenskapen och dess kraft. Ansökningen till Tempausstaben är öppen 5.10-22.10.2023.
Tempaus

Mullret har börjat i Otnäs. 

Ännu är ljudet ett svagt brummande i bakgrunden men i ditt inre är du säker på att den här kraften snart kan fylla ditt hjärta med helhetsbetonad iver.

Urtida krafter har vaknat till liv, kokat sitt morgonkaffe och ätit sin gröt och nu börjar de leta efter just dig.

Alla energiska bjudes in att skapa nästa års studentförenande påverkansevenemang. 

Ansökningen till Tempausstaben är öppen 5.10-22.10. Sök med till verksamhetens kärna här.

Vad är det fråga om?
Tempaus är studenternas traditionella sätt att påverka världens gång utnyttjandes gemenskapen och dess kraft. Läs mer om Tempaus här.

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Publicerat:

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron

AUS riksdagsvalprogram betonar gärningar för att förbättra framtidstron
OLL:n liittokokouksen taukojumppaa
Ajankohtaista Publicerat:

Ansök om att representera AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds förbundsmöte i 2026

Vill du kunna påverka studerandeidrottens förhållanden och idrottspolitiken på nationell nivå? Ansök om att bli representant för AUS vid Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) förbundsmöte i Pajulahti sportcampus 4.–5.11.2026 eller AUS kandidat till OLL:s styrelse.
Student card
Ajankohtaista Publicerat:

Pop-up -utdelningsställe för läsårsdekaler

Du kan hämta din läsårsdekal till studiekortet från det separata dekalutdelningsstället på AUS servicebyrå.
Otakaari
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.