Tänker du andrahandsuthyra din AUS-bostad för sommaren?🏠

-
Asuminen
  • Det är möjligt att hyra ut bostaden i andra hand för sommartiden (1.4–30.9) för högst fyra månader till vem som helst av vilken orsak som helst.
  • Du bör be om tillstånd för uthyrningen genom att skapa en anmälan i Domo-systemet.
  • Anmälan ska göras minst en månad före andrahandsuthyrningsavtalet börjar.


Anrahandsuthyrning

Andrahandsuthyrning betyder att huvudhyresgästen hyr sin bostad tillfälligt till en eller flera andrahandshyresgäster och inte bor själv i bostaden då. Sommartid (1.4.-30.9.) kan AUS bostad hyras ut i andra hand för högst fyra månader för vem som helst av vilken som helst orsak. Andrahandsuthyrningsavtalet ska vara på visstid.

Om du vill andrahandsuthyra din bostad ska du be om tillstånd separat i Domo genom att göra en andrahandsuthyrningsanmälan. Anmälan ska lämnas in minst en månad före hyresavtalet börjar. Bifoga andrahandsuthyrningsavtalet till andrahandsuthyrningsanmälan med huvudhyresgästens (din) och andrahandshyresgästens underskifter. Du hittar anmälan i Domo via ditt hyresavtal genom att klicka på ”Upprätta avtal” i avtalets övre hörn. Där finns även noggrannare anvisningar för ifyllandet av blanketten.

Bostaden ska hyras ut i andra hand med samma villkor och hyra som i ditt eget hyresavtal.  Du kan ändå begära en hyressäkerhet och en rimlig ersättning av hyresgästen t.ex. för användning av dina möbler. Skriv in detta i andrahandsuthyrningsavtalet separat. AUS kan av motiverade orsaker förvägra tillståndet till andrahandsuthyrning även om ovanstående villkor skulle uppfyllas. Om en bostad hyrs ut i andra hand utan AUS tillstånd har AUS rätt att häva huvudhyresgästens hyresavtal.

En färdig avtalsmall för andrahandshyresavtal finns här

Domo-systemet

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Framtidstron behöver strukturer och gemenskaper

Under studenternas mentalhälsovecka skriver AUS styrelsemedlem Kerttu Peura ett blogginlägg om framtidstro.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Publicerat:

AUS konstsamlingsutställning ”Hujan hajan – Scattered” till påsyn i Museet för studerandekultur

Aalto-universitetets studentkårs (AYY) konstsamling kompletterades med en verkansökning i slutet av år 2025. Konstsamlingen som består av AUS medlemmars verk kan ses på Museet för studerandekulturets utställning under våren.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15-studentprojektets taklag firades i Otnäs

I Teknologbyn i Otnäs firades Otsvängen 15 taklag på onsdagen 5.3.2026. I takt till Retuperän WBK anlände gästerna till förrådsutrymmet där festligheterna ordnades och där man njöt av ärtsoppa enligt tradition och hörde tacktal.
Förhandsansökningen för Otsvängen 15 bostäder börjar 16.3. kl. 09.00 och upphör 30.3.2026 kl. 16.00.
Students in Otaranta rooftop sauna
Ajankohtaista Publicerat:

Förhandsbokningsrundor för evenemangslokalerna för hösten 2026

Föreningarna inom AUS har förhandsbokningsrätt till studentkårens bastu-, fest- och möteslokaler. Under den här bokningsrundan kan lokalerna bokas för tiden 3.8.2026 - 3.1.2027.