Tänker du andrahandsuthyra din AUS-bostad för sommaren?🏠
- Det är möjligt att hyra ut bostaden i andra hand för sommartiden (1.4–30.9) för högst fyra månader till vem som helst av vilken orsak som helst.
- Du bör be om tillstånd för uthyrningen genom att skapa en anmälan i Domo-systemet.
- Anmälan ska göras minst en månad före andrahandsuthyrningsavtalet börjar.
Anrahandsuthyrning
Andrahandsuthyrning betyder att huvudhyresgästen hyr sin bostad tillfälligt till en eller flera andrahandshyresgäster och inte bor själv i bostaden då. Sommartid (1.4.-30.9.) kan AUS bostad hyras ut i andra hand för högst fyra månader för vem som helst av vilken som helst orsak. Andrahandsuthyrningsavtalet ska vara på visstid.
Om du vill andrahandsuthyra din bostad ska du be om tillstånd separat i Domo genom att göra en andrahandsuthyrningsanmälan. Anmälan ska lämnas in minst en månad före hyresavtalet börjar. Bifoga andrahandsuthyrningsavtalet till andrahandsuthyrningsanmälan med huvudhyresgästens (din) och andrahandshyresgästens underskifter. Du hittar anmälan i Domo via ditt hyresavtal genom att klicka på ”Upprätta avtal” i avtalets övre hörn. Där finns även noggrannare anvisningar för ifyllandet av blanketten.
Bostaden ska hyras ut i andra hand med samma villkor och hyra som i ditt eget hyresavtal. Du kan ändå begära en hyressäkerhet och en rimlig ersättning av hyresgästen t.ex. för användning av dina möbler. Skriv in detta i andrahandsuthyrningsavtalet separat. AUS kan av motiverade orsaker förvägra tillståndet till andrahandsuthyrning även om ovanstående villkor skulle uppfyllas. Om en bostad hyrs ut i andra hand utan AUS tillstånd har AUS rätt att häva huvudhyresgästens hyresavtal.
En färdig avtalsmall för andrahandshyresavtal finns här
Domo-systemet
Read more news
Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen
Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen
Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026