Studerande får från 1.8.2025 inte längre allmänt bostadsbidrag utan i stället bostadstillägg till studiestödet

Riksdagen beslutade att studerandena börjar omfattas av bostadstillägget till studiestödet istället för allmänt bostadsbidrag och ändringen träder i kraft i augusti. Följ aktuella anvisningar på FPA:s webbplats om hur du kan ansöka om bostadstillägget.
plant

Riksdagen beslutade att studerandena börjar omfattas av bostadstillägget till studiestödet istället för allmänt bostadsbidrag och ändringen träder i kraft i augusti. Följ aktuella anvisningar på FPA:s webbplats om hur du kan ansöka om bostadstillägget.

De studerande som har rätt till studiestöd och som bor på hyra eller i en bostadsrättsbostad kan få bostadstillägg. Observera att de som bor med egna eller partnerns barn inte övergår till att omfattas av bostadstillägget utan kan även i fortsättningen få allmänt bostadsbidrag. Du kan inte få bostadstillägg till en egen eller till partnerns bostad.

Du kan endast få bostadstillägg för studiemånaderna. Boendekostnaderna och studerandenas egna inkomster inverkar på tilläggets storlek och om det kan beviljas. För bostadstillägget gäller samma årsinkomstgränser som för övrigt studiestöd.

Alla, även de som redan får studiestöd ska ansöka om bostadstillägg från FPA separat. Ansökningen kan göras tidigast i juni med ändringsanmälan för studiestödet. Nya studerande kan ansöka om bostadstillägg samtidigt som de ansöker om annat studiestöd.

Bostadstillägget är i fortsättningen 80 procent av hyran eller bruksvederlaget. Du kan dock få högst 216, 248 eller 296 euro/månad beroende på i vilken kommun du bor. Maximibeloppet för de som bor i Esbo, Helsingfors, Vanda eller Grankulla är 296€/mån.

Beträffande kompisboende är det värt att beakta att beviljandet av bostadstillägg och beloppet endast beror på studerandens egna inkomster. Inkomsterna hos andra som bor i samma bostad inverkar inte på bostadstillägget eller om du beviljas. Tidigare har man inte kunnat beviljas allmänt bostadsbidrag på grund av partnerns eller rumskompisens inkomster.

Läs mer om hur de som fortsätter sina studier och nya studeranden ansöker om bostadstillägget: 
https://www.kela.fi/aktuellt/forandringar-i-stodet-for-boende-for-studerande 

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Otakaari
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Det nya studerandehuset blev färdigt i Otnäs – 153 nya studentbostäder

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) nya studerandehus i Otnäs blev färdigt 31.7.2026. Otsvängen 15 för med sig 153 nya studentbostäder i huvudstadsregionen och erbjuder hem för ungefär 200 studerande vid Aalto-universitetet. Alla bostäder är uthyrda.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya Design Notebook har publicerats

Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!

Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

Förslaget om en totalreform av studiestödet är en besvikelse

Aalto-universitetets studentkår (AUS) gav ett utlåtande om undervisnings- och kulturministeriets lagförslag som gäller en totalreform av studiestödet. Förslaget är en besvikelse eftersom det varken löser kärnproblemen med studiestödet eller förbättrar studerandenas utkomst.