Studenterna utgör Otnäs hjärta!

Aalto-universitetets studentkår (AUS) kräver att Esbo stad aktivt tar med studenterna när Otnäs utvecklas. Campuset måste planeras för studenterna och Otnäsområdet bör utvecklas så att det liknar sina invånare.
Neljä opiskelijaa kävelee Väreen edessä

Merparten av invånarna i Otnäs är högskolestuderande så det är viktigt att studenternas åsikter inte ignoreras i stadsplaneringen, planläggningen och serviceutvecklingen. Studenterna är campusets huvudsakliga användare och de bästa experterna på hur området görs trivsamt och fungerande. Studentgemenskapens aktivitet och kärlek gentemot bostadsområdet gjorde Otnäs till årets stadsdel 2023. De här synpunkterna lönar sig inte att kasta bort utan värna om dem. 

Ett värdefullt landmärke i Otnäs är Othallen vars grundreparation måste inledas omedelbart under den kommande fullmäktigeperioden. Renoveringen ska orsaka så lite störningar som möjligt för de aaltoiter och esbobor som använder Othallen. Idrottslokalen som Esbo stad och Aalto-universitetet äger tillsammans ska tjäna studenternas behov även långt in i framtiden och renoveringen garanterar mångsidiga möjligheter till att idka motion även i framtiden. Motion och välbefinnande är en central del av studenternas orkande och vardag och därför är det viktigt att satsa på att trygga dem. 

”Otnäs är ett unikt ställe där studentkultur, toppforskning och naturen möts. Vi måste försäkra att campuset bevaras som en plats som liknar studenterna, är livfullt och tillgängligt för alla” linjerar AUS styrelseordförande Sakari Ropponen

Esbo ska försäkra att studenterna har en verklig möjlighet att delta i Otnäs utvecklingsarbete. Campuset måste bevaras som studentlikt och servicen på området ska motsvara invånarnas behov. Studenterna är inte enbart campusanvändare utan aktiva esbobor vars synpunkter ska utnyttjas när området utvecklas. 

Tilläggsinformation: 

Sakari Ropponen, AUS styrelseordförande 
tel. 040 843 3899 

Ställningstagandet är en del av AUS kommunal- och välfärdsområdesvalskampanj

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Publicerat:

AUS medlem – besvara medlemsenkäten!

Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Publicerat:

Sök till FSF:s kommittéer!

Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Ok15
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!

Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!

I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.

Läs mer: www.ayyasunnot.fi