Frivilliga och förtroendevalda som valts för år 2026

Inom Aalto-universitetets studentkår verkar en bred skara frivilliga i sektioner, kommittéer och övriga förtroendeuppdrag. Frivilligrekryteringen sker årligen och den sker från oktober till januari. På den här sidan informeras om valen för år 2026. Grattis till alla som valts och tack till alla sökande!
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kirkonkyläntie 16 Helsinki
Ajankohtaista Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Two people with graduation folders
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Elektroniskt examensbetyg på kommande- vad innebär det för studenterna?

Som en del av digitaliseringen övergår Aalto till elektroniska examensbetyg. AUS har motsatt sig det elektroniska betyget och strävat att försäkra att de som utexamineras får ett fysiskt emblem.
AYY hallitus 2026 ruusujen kanssa
Ajankohtaista Publicerat:

AUS styrelse för år 2026 har valts

Aalto-universitetets studentkårs färska delegation godkände styrelsebildare Joona Lipponens förslag om medlemmarna i AUS styrelse för år 2026. På mötet valdes också delegationens viceordförande.
Marcel vaaka
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Marcell Berta valdes till Finlands studentkårers förbunds styrelse 2026

Marcell Berta har valts till Finlands studentkårers förbunds (FSF) styrelse för år 2026. Förbundsmötet som ordnades i Otnäs i Esbo röstade om styrelsemedlemmarna 14.-15.11.