Det uppdaterade föreningsreglementet förtydligar ämnesföreningarnas roll

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) föreningsreglemente uppdaterades i slutet av året för att allt bättre motsvara den växande Aaltogemenskapens behov och för att förtydliga AUS styrelses beslutsfattandeprocess.
Saku Turkulainen

Otaliga ämnesföreningar, gillen, hobbyklubbar och andra slags studentföreningar verkar inom AUS. Föreningsreglementet fastställer hur föreningarna kan registrera sig i AUS föreningsregister och vilka skyldigheter och förmåner som föreningarna har.

De senaste åren har Aalto-universitetet ökat sitt studerandeantal och utbudet av både magisters- och kandidatexamina och då har nya föreningar uppstått för att representera och driva de nya studentgrupperna. Under de senaste 3–4 åren har många föreningar lämnat in sina ansökningar för att upptas som AUS underställda föreningar. Det föregående reglementet har ändå inte gett en tydlig bild om förutsättningarna för att upptas som ämnesförening så AUS styrelses beslutandeprocess om godkännandet av nya ämnesföreningar har inte reglerats tydligt.

”Ämnesföreningarna har fler förmåner än övriga föreningar. De kan till exempel utnämna representanter till studentkårens mångvetenskapliga samlande kommittéer och delta i förhandsbokningen av evenemangslokaler. Jag tror att förmånerna är till nytta för att bygga upp Aaltogemenskapen”, berättar AUS förra årets styrelsemedlem Saku Turkulainen som ansvarade för föreningar.

Föreningsreglementet uppdaterades så att kriterierna för att godkännas som ämnesförening i AUS föreningsregister är tydligare i fortsättningen. AUS styrelse, delegation, den samlande kommittén för ämnesföreningarnas ordförande Rådet, gemenskapsutskottet och Teknologsektionen har delaktiggjorts i reglementsförnyelsen. AUS delegation godkände det uppdaterade föreningsreglementet på sitt möte 10/2024.

”Det är mycket fint att leda projektet! Våra ämnesföreningar sköter om mottagningen av våra nya studenter och för intressebevakningen av sin bransch vid universitetet. I och med uppdateringen kan vi allt bättre tjäna våra föreningar och medlemmar som gör ett viktigt dagligt arbete. På hösten godkände vi tre nya ämnesföreningsansökningar varav en del inte har behandlats på ett par år på grund av det mångtydiga föreningsreglementet” gläder sig Turkulainen.

Du kan bekanta dig med det nya föreningsreglementet här: https://www.ayy.fi/sv/administrativ-dokumenten/regel-som-styr-foreningar
 

Tilläggsinformation:

Henrik Starck, AUS styrelsemedlem ansvarig för föreningar i 2025
henrik.starck@ayy.fi

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

Kuvassa pinottuna kahdeksan edellisen suunnittelijan Design Notebookia
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen

Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
kuvassa Joona Lipponen kampuksella, ilme on totinen ja katse kameraan
Ajankohtaista, Blog, Pressmeddelande Publicerat:

Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen

Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026
opiskelijoita ihailemassa uutta lippua
Ajankohtaista, Blog Publicerat:

Polyteknikernas nya fana äntligen i bruk i Otnäs

Otnäs teknologers 15 års väntan belönades i början av november då teknologgemenskapen tog i bruk polyteknikernas nya fana under festliga omständigheter på 153:e Teknologtraditionsfesten. Föregående fana som förenat teknologerna i Otnäs var Tekniska högskolans studentkårs fana som tjänade gemenskapen 1909-2009 och blev pensionerad när Aalto-universitetets studentkår uppstod. Så här uppkom den nya fanan.