Det uppdaterade föreningsreglementet förtydligar ämnesföreningarnas roll

Aalto-universitetets studentkårs (AUS) föreningsreglemente uppdaterades i slutet av året för att allt bättre motsvara den växande Aaltogemenskapens behov och för att förtydliga AUS styrelses beslutsfattandeprocess.
Saku Turkulainen

Otaliga ämnesföreningar, gillen, hobbyklubbar och andra slags studentföreningar verkar inom AUS. Föreningsreglementet fastställer hur föreningarna kan registrera sig i AUS föreningsregister och vilka skyldigheter och förmåner som föreningarna har.

De senaste åren har Aalto-universitetet ökat sitt studerandeantal och utbudet av både magisters- och kandidatexamina och då har nya föreningar uppstått för att representera och driva de nya studentgrupperna. Under de senaste 3–4 åren har många föreningar lämnat in sina ansökningar för att upptas som AUS underställda föreningar. Det föregående reglementet har ändå inte gett en tydlig bild om förutsättningarna för att upptas som ämnesförening så AUS styrelses beslutandeprocess om godkännandet av nya ämnesföreningar har inte reglerats tydligt.

”Ämnesföreningarna har fler förmåner än övriga föreningar. De kan till exempel utnämna representanter till studentkårens mångvetenskapliga samlande kommittéer och delta i förhandsbokningen av evenemangslokaler. Jag tror att förmånerna är till nytta för att bygga upp Aaltogemenskapen”, berättar AUS förra årets styrelsemedlem Saku Turkulainen som ansvarade för föreningar.

Föreningsreglementet uppdaterades så att kriterierna för att godkännas som ämnesförening i AUS föreningsregister är tydligare i fortsättningen. AUS styrelse, delegation, den samlande kommittén för ämnesföreningarnas ordförande Rådet, gemenskapsutskottet och Teknologsektionen har delaktiggjorts i reglementsförnyelsen. AUS delegation godkände det uppdaterade föreningsreglementet på sitt möte 10/2024.

”Det är mycket fint att leda projektet! Våra ämnesföreningar sköter om mottagningen av våra nya studenter och för intressebevakningen av sin bransch vid universitetet. I och med uppdateringen kan vi allt bättre tjäna våra föreningar och medlemmar som gör ett viktigt dagligt arbete. På hösten godkände vi tre nya ämnesföreningsansökningar varav en del inte har behandlats på ett par år på grund av det mångtydiga föreningsreglementet” gläder sig Turkulainen.

Du kan bekanta dig med det nya föreningsreglementet här: https://www.ayy.fi/sv/administrativ-dokumenten/regel-som-styr-foreningar
 

Tilläggsinformation:

Henrik Starck, AUS styrelsemedlem ansvarig för föreningar i 2025
henrik.starck@ayy.fi

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

tuhkimontie
Pressmeddelande Publicerat:

AUS har sålt fastigheten på Askungens väg 2 till HKA Kiinteistöt Ab

Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Askungens väg 2. Fastighetsaffären slutfördes den 12 Maj 2026, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Publicerat:

HRT-biljetten är en för dyr anskaffning

I maj har vi firat temamånaden ”Otnäs på hållbar väg”. För att hållbar mobilitet ska vara möjligt får det inte vara otillgängligt för studentbudgeten. AUS kräver förmånligare studentpriser och bättre finansieringsmodeller för kollektivtrafiken.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Utmärkelser delades ut på AUS16-årsfesten

På Aalto-universitetets studentkårs (AUS) 16:e årsfest 16.5.2026 beviljades utmärkelser till meriterade medlemmar och gärningar i gemenskapen.
opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.