AUS söker en grafisk planerare till sitt kommunikationsteam!

Kom och producera mångsidigt visuellt innehåll för frivilligverksamhet, evenemang, påverkansverksamhet samt studenkårens övriga tjänster!

Den grafiska planerarens uppgifter består av planering av AUS publikationer och material samt layout. I praktiken består det av olika plancher och broschyrer och årsberättelsen. För internets del ansvarar grafikern även för Facebook- och nätbanners samt en del av Facebook- och Instagraminläggen. Mindre projekt består av visitkort, personalkort, inbjudningar och andra löpande ärenden.

Du arbetar med mjukvaran Adobe CS, och planeringsarbetet underlättas av en prenumeration på bildbanken Shutterstock.

En absolut förutsättning för att kunna söka tjänsten är yrkesmässiga kunskaper i grafisk design och layout. Illustrerings- och fotograferingskunskaper är meriterande samt  videoinspelnings- och editeringskunskaper. Av den sökande önskas förmåga till självständig arbetstidskontroll och projektledning Den sökande bör ha goda kommunikationskunskaper i finska och engelska. Kunskaper i svenska ses som en fördel.

Arbetet inom studentkåren kräver entusiasm, effektivitet och tidvis också flexibilitet vad gäller arbetstider. Kännedom om Aaltosamfundet är till fördel för arbetet eftersom det är till hjälp vid planering av de visuella elementen. Du arbetar i ett team bestående av AUS påverkans- och kommunikationschef och två kommunikationssakkunniga, som assisterar med att leda arbetet samt sparrar och bollar idéer med grafikern.

Arbetsavtalet är en fast deltidsanställning (25h/vecka). Lönen bestäms enligt kollektivavtalet för studentkårer (lönegrupp II, med beaktande av eventuella tillägg för utbildning och erfarenhet).

Den som väljs till uppgiften har möjlighet att ansöka om de bostäder studentkåren äger. AUS byrå finns i Otnäs i Esbo med goda trafikförbindelser.

Under ansökningsprocessen kommer vi att kontakta de referenspersoner som de sökande som går vidare har uppgett. Uppge kontaktuppgifterna i din meritförteckning eller ansökan redan i ansökningsskedet.

Skicka in din fritt formulerad ansökning med meritförteckning till adressen rekrytointi(a)ayy.fi senast senast 24.2. 2019. Vi bekräftar att ansökningarna kommit fram. Vi strävar efter att ordna intervjuerna veckor 9-10 och meddelar därefter så snabbt som möjligt om valet.

Mer information ger påverkans- och kommunikationschef  Heikki Isotalo (heikki.isotalo(a)ayy.fi, 040 575 9092) och förvaltnings- och personalchef Johanna Pietiläinen (johanna.pietilainen(a)ayy.fi, 050 520 9434).

Bekanta dig med vår verksamhet på adressen www.ayy.fi.

Aalto-universitetets studentkår (AUS) är en intressebevaknings- och serviceorganisation för nästan 14 000 studerande. Sammanlagt sysselsätter AUS cirka 40 personer och inom studentkåren verkar hundratals frivilliga och organisationer

Att kunna erbjuda studentbostäder till rimligt pris i närheten av studieplatsen hör till AUS centrala medlemstjänster. AUS har cirka 2 500 bostäder som hyrs ut till AUS medlemmar. Som arbetsmiljö är AUS ung och mycket flexibel. AUS betonar mångfald och likabehandling i sin verksamhet. Vi efterlyser sökande med olika bakgrunder. 

  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Publicerat:

Hur kan man få studiestöd på sommaren?

Ingen panik om det inte gick som du ville i sommarjobbsansökningen eller försörjningen bekymrar dig av andra orsaker! Du kan få sommarstudiestöd och bostadstillägg om du avlägger studier under sommaren.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Publicerat:

Vinnarverken för konttävlingen för Otsvängen 15 har valts

AYY ordnade en konsttävling för studerande, och de utvalda verken installeras som permanenta konstverk i allrummen i det nya studentbostadshuset på Otsvängen 15.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Medlemsomröstningens resultat är klart

Aalto-universitetets studentkår (AUS) ordnade sin historias första medlemsomröstning i slutet på april. Största delen av de som röstade önskade att internetanslutningen som ingår i hyran bibehålls som nu och anser att AUS ägda internettjänstleverantör Trinet är viktigt.
students in a meeting
Ajankohtaista, Pressmeddelande Publicerat:

Medlemsomröstningen öppnar - berätta om din åsikt om internetsanslutningarnas hastighet och Trinets betydelse

AUS har mottagit ett medlemsomröstningskrav och beslutat öppna studentkårens historias första medlemsomröstning. Med omröstningen kartläggs medlemmarnas tankar om internetsanslutningens hastighet och Trinet-tjänsteleverantörens betydelse. Den elektroniska omröstningen är öppen 27.4 kl.12- 30.4 kl. 18 och alla AUS-medlemmar kan rösta.