AUS har sålt fastigheten på Kyrkobyvägen 16 till HKA Kiinteistöt Ab
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Aalto universitets studentkår (AUS) har sålt den fastighet som den ägde på Kyrkobyvägen 16. Fastighetsaffären slutfördes den 19 december 2025, och köparen är HKA Kiinteistöt Ab.
Fastighetens läge härstammar från en tid då Aalto universitets verksamhet ännu inte var helt koncentrerad till Otnäs.
AUS erbjuder sina medlemmar prisvärt boende. I enlighet med AYY:s strategi koncentreras bostadsverksamheten till området nära Aalto universitets campus. Avyttring av fastigheter som ligger längre bort från campus stöder denna utveckling. AUS:s investeringsplan för bostadsverksamheten är inriktad på Otnäs.
Mer information:
Veera Kivivirta
Ekonomichef
Aalto universitets studentkår (AUS)
veera.kivivirta@ayy.fi
Read more news
Nya Design Notebook har publicerats
Den nyaste nya Design Notebook har kommit från tryckeriet och kan hämtas på AUS servicebyrå och studentrestaurang Kipsari gratis. Anteckningsboken har planerats av Wenija Tang, magisterstuderande inom visuell kommunikationsdesign som vann den öppna planeringstävlingen i början av året.
Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
Sök till FSF:s förbundsmötes AUS-delegation eller kandidera för FSF:s styrelse!
Förslaget om en totalreform av studiestödet är en besvikelse
Aalto-universitetets studentkår (AUS) gav ett utlåtande om undervisnings- och kulturministeriets lagförslag som gäller en totalreform av studiestödet. Förslaget är en besvikelse eftersom det varken löser kärnproblemen med studiestödet eller förbättrar studerandenas utkomst.