Ansökan om sommarbostäder är öppnad - Ansök nu!🏡☀️
-
Avtalen för sommarbostäderna görs så att de börjar i början av maj eller juni.
Vem som helst som behöver kortvarigt boende kan ansöka om sommarbostad.
Sommarbostaden lämpar sig bra för de som har sommarjobb eller sommarstudier i huvudstadsregionen.
Bostäderna är huvudsakligen studentrum i Esbo eller tvåor i Östra Helsingfors. Alla bostäder är omöblerade.
Avtalen görs för visstid för antingen två eller tre månader och upphör senast i slutet av augusti. Kortare eller längre avtal är inte möjliga att göra.
Noggrannare information om bostäderna finns i Domo.
Så söker du sommarbostad:
- Registrera dig i Domosystemet och gör en ansökan.
- Välj ”övrig sökande” som sökandetyp. Domo visar vilka bostäder som kan sökas som sommarbostad.
- Välj antingen 1.5 eller 1.6 som flyttdag.
- Berätta i textfältet i ansökan att du söker sommarbostad och nämn om du vill att avtalet tar två eller tre månader.
Om du har frågor ta kontakt med AUS Boende housing@ayy.fi
Read more news
Designtävlingen för Design Notebook är nu öppen
Är du nästa designer för Design Notebook? TOKYO:s och AUS anteckningsbok utkommer följande gång hösten 2026 och designern väljs traditionsenligt bland våra studenter. Anteckningsboken har varit populär och vi hoppas att den återigen ger glädje och nytta för så många av våra medlemmar som möjligt. Designtävlingen börjar 23.2.2026 och upphör 16.3.2026 kl. 15.00.
Vad är Trinet och vad händer med AUS internetanslutning?
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) hyresgästers internetserviceleverantör byts. Vi har hört att ändringen väckt bekymmer i studentgemenskapen. I den här artikeln svarar AUS styrelseordförande Joona Lipponen på frågor som våra medlemmar funderar på.
Otsvängen 15 konsttävlingen är nu öppen
Aalto-universitetets studentkår önskar Aaltos studerande välkomna att delta i en konsttävling där vi söker permanenta konstverk till studenternas nya bostadshus, nybyggnaden Otsvängen 15 som blir färdigt på sommaren. Som inspirationstema fungerar Otnäs campus, Aalto-universitetets gemenskap och dess rika studentkultur. Ansökningstid 9.2–31.3.2026