Aalto-studerande försvunnit 7 februari
Aalto-studerande Miikka Leinonen har försvunnit natten mellan torsdag 6.2 och fredag 7.2 Leinonen har avlägsnat sig från en fest som ordnades i Smökki och enligt polisinformation var denne på väg från Otnäs till centrum. Den sista iakttagelsen av Leinonen gjordes på Linnankoskigatans busshållplats på fredag 7.2 ungefär kl. 01.00. Om du har iakttagelser av Leinonen efter det, anmäl dina iakttagelser till polisinrättningen i Nyland antingen per epost vihjeet.espoo@poliisi.fi eller per telefon: 0295 413 031. Leinonen är en ungefär 180 cm lång, sportig man och han har kort, ljust hår. Han är klädd i en fodrad jeansjacka. Polisen har lagt ut en bild av Leinonen här.
Aalto-universitetets studiepsykologer är anträffbara i Starting point of Wellbeing på adressen Y199c, Otsvängen 1. Starting Point of Wellbeing är öppen vardagar kl. 9.00–15.00. För tillfället är det ingen kö till mottagningen. SHVS är på plats ti och to kl. 9-15. Mer information finns här: https://into.aalto.fi/display/fiopisk/Starting+Point+of+Wellbeing.
Den nationella kristelefonen erbjuder diskussionshjälp på finska dygnet om på numret 09 2525 0111. Den svenskspråkiga kristelefonen har jour på numret 09 2525 0112 må och on kl. 16.00-20.00 samt ti, to och fre kl. 9.00-13.00. På engelska fås hjälp via kristelefonens arabiska linje, på numret 09 2523 0113 må och ti kl. 11.00-15.00, onsd. kl. 13.00-16.00 och 17.00-21.00 samt to kl. 10.00-15.00.
”AUS gör sitt allt för att stöda sin gemenskap och hjälpa polisen att få information om alla eventuella iakttagelser”, kommenterar styrelseordförande Olli Kesseli.
Styrelseordförande Olli Kesseli svarar på kommentarsförfrågningarna om ärendet å Aalto-universitetets studentkårs vägnar (tel. 040 6887 711).
Read more news
AUS medlem – besvara medlemsenkäten!
Vi vill höra vad som fungerar i studentkåren, vad vi ska utveckla och hur vi kan betjäna våra medlemmar på bästa möjliga sätt. Hjälp oss att utvecklas och verka för världens bästa studentliv även i fortsättningen! Bland de som svarat lottas ut en iPad Air och biljettpaket till Alvarin kesäjuhla -festivalen. AUS medlemsenkäten är öppen fram till 8.5.
Sök till FSF:s kommittéer!
Aalto-universitetets studentkårsmedlemmar har nu möjlighet att söka till Finlands studentkårers förbunds FSF:s delegation för utvecklingssamarbete (KENKKU) och klimatnätverket.
Unga vuxna ensammast i Finland - studenterna inleder Wappinsamling
Aalto-universitetets studentkårs (AUS) Phuxkommitté och Internationalitetskommitté samlar in medel under Wappen för att minska ensamheten bland unga. Insamlingens avkastning riktas till HelsingforsMissionens arbete mot ungas ensamhet.
Nya studentbostäder i Otnäs. Ansök nu!
Ansökningen av bostäderna på Otsvängen 15 pågår!I objektet blir 153 moderna bostäder färdiga, planerade för att motsvara den moderna studentens behov alldeles i kärnan av Aalto-universitetets campus.
Läs mer: www.ayyasunnot.fi