Vuoden 2024 asukastoimijat valittu
Uusille asukastoimikunnille tullaan järjestämään ensi vuoden alussa koulutus, jossa käydään läpi mm. yhteishallintolain perusteet ja asukasbudjetin käyttö. Tämä koulutus on uusi ja järjestetään entisen linniskoulutuksen sijaan. Asukastoimikunnan puheenjohtajat ovat automaattisesti ehdolla seuraavan vuoden Asumistyöelimen jäseniksi.
Uusien asukastoimikuntien toimikausi alkaa tammikuussa 2024. Asukastoimikuntien puheenjohtajien nimet päivitetään nettisivuille sekä talojen ilmoitustauluille vuoden alussa.
Vuoden viimeinen ASY-kokous 11.12
Asumisen yhteistyöelin eli ASY kokoustaa viimeisen kerran tänä vuonna 11. joulukuuta.
Kokouksessa asylaiset voivat antaa palautetta kuluneesta vuodesta. AYY kiittää kaikkia ASYlaisia aktiivisesta osallistumisesta asukkaiden asioiden käsittelyyn!
Read more news
AYY on myynyt Kirkonkyläntie 16-kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Kirkonkyläntie 16. Kiinteistökaupat toteutettiin 19.12.2025, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.AYY:n kiinteistöjen internet-yhteyden toimittaja vaihtuu
Kilpailutuksen seurauksena ylioppilaskunnan omistamien kiinteistöjen internet-yhteyksien toimittaja tulee vaihtumaan.
Sähköinen tutkintotodistus on tulossa – mitä se tarkoittaa opiskelijoille?
Digitalisaation myötä Aalto-yliopisto siirtyy sähköisiin tutkintotodistuksiin. AYY on vastustanut sähköistä todistusta ja pyrkinyt varmistamaan, että valmistuneet saavat fyysisen tunnustuksen työstään.