Vuoden 2024 asukastoimijat valittu
Uusille asukastoimikunnille tullaan järjestämään ensi vuoden alussa koulutus, jossa käydään läpi mm. yhteishallintolain perusteet ja asukasbudjetin käyttö. Tämä koulutus on uusi ja järjestetään entisen linniskoulutuksen sijaan. Asukastoimikunnan puheenjohtajat ovat automaattisesti ehdolla seuraavan vuoden Asumistyöelimen jäseniksi.
Uusien asukastoimikuntien toimikausi alkaa tammikuussa 2024. Asukastoimikuntien puheenjohtajien nimet päivitetään nettisivuille sekä talojen ilmoitustauluille vuoden alussa.
Vuoden viimeinen ASY-kokous 11.12
Asumisen yhteistyöelin eli ASY kokoustaa viimeisen kerran tänä vuonna 11. joulukuuta.
Kokouksessa asylaiset voivat antaa palautetta kuluneesta vuodesta. AYY kiittää kaikkia ASYlaisia aktiivisesta osallistumisesta asukkaiden asioiden käsittelyyn!
Read more news
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu
AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.