Vuoden 2024 asukastoimijat valittu
Uusille asukastoimikunnille tullaan järjestämään ensi vuoden alussa koulutus, jossa käydään läpi mm. yhteishallintolain perusteet ja asukasbudjetin käyttö. Tämä koulutus on uusi ja järjestetään entisen linniskoulutuksen sijaan. Asukastoimikunnan puheenjohtajat ovat automaattisesti ehdolla seuraavan vuoden Asumistyöelimen jäseniksi.
Uusien asukastoimikuntien toimikausi alkaa tammikuussa 2024. Asukastoimikuntien puheenjohtajien nimet päivitetään nettisivuille sekä talojen ilmoitustauluille vuoden alussa.
Vuoden viimeinen ASY-kokous 11.12
Asumisen yhteistyöelin eli ASY kokoustaa viimeisen kerran tänä vuonna 11. joulukuuta.
Kokouksessa asylaiset voivat antaa palautetta kuluneesta vuodesta. AYY kiittää kaikkia ASYlaisia aktiivisesta osallistumisesta asukkaiden asioiden käsittelyyn!
Read more news
AYY on myynyt Tuhkimontie 2 -kiinteistön HKA kiinteistöt Oy:lle
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on myynyt omistamansa kiinteistön osoitteessa Tuhkimontie 2, 00820 Roihuvuori. Kiinteistökaupat toteutettiin 12.5.2026, ja ostajana on HKA kiinteistöt Oy.
HSL-lippu on liian hintava hankinta
Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.
AYY:n 16. vuosijuhlassa myönnettiin huomionosoituksia
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) 16. vuosijuhlassa 16.5.2026 myönnettiin huomionosoituksia ansioituneille yhteisön jäsenille ja teoille.