Varkauksia Otaniemessä – kattava vartiointi alkaa AYY:n kiinteistöjen alueella

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta lisää vartiointia Otaniemessä, koska alueen kiinteistöissä on tehty varkauksia. Tapaukset ovat poliisin tiedossa.
Text in Finnish: Varkauksia Otaniemessä - kattava vartiointi alkaa AYY:n kiinteistöjen alueella

Olemme saaneet tietoomme, että Otaniemessä on viime aikoina tehty murtoja asuinkiinteistöihin ja varastettu tavaraa opiskelijatapahtumien yhteydessä. AYY:n tietoon tulleista murroista on ilmoitettu poliisille. Jatkuva piirivartiointi laajenee viipymättä Jämeräntaival 1:n alueelta koko Teekkarikylään ja kiinteistöjen lukituskoodeja uusitaan.
Lisäksi pyydämme kaikkia kiinnittämään erityistä huomiota omaisuutensa turvallisuuteen kodissaan ja muita tiloja käyttäessään.

Voit auttaa torjumaan varkauksia esimerkiksi näin:

  • Pidä soluhuoneesi ovea lukossa
  • Pidä kiinteistöjen alaovet lukittuina
  • Älä jaa ulko-ovesi koodia kenellekään
  • Jos kadotat avaimesi, ilmoita siitä välittömästi AYY:n asumisen palveluihin
  • Älä kiinnitä avaimiin nimeä, osoitetta, puhelinnumeroa tai muuta henkilötunnistetta
  • Älä päästä tuntemattomia porraskäytäviin
  • Pidä yhdistyksesi tilojen ovet lukittuina
  • Älä jätä tavaroitasi vartioimattomaan narikkaan
  • Älä säilytä arvoesineitä varastokopissasi
  • Ilmoita poliisille yleiseen hätänumeroon 112, jos epäilet varkautta tai huomaat jotain epäilyttävää

Olemme tyrmistyneitä tapahtuneesta ja pahoillamme kaikkien otaniemeläisten puolesta. Toivomme, että nämä toimenpiteet ehkäisevät rikokset jatkossa ja pitävät alueen turvallisena. Ilmoitamme tulevaisuudessakin poliisille, jos tietoomme tulee vastaavanlaisia tapauksia. Parempaa syksyn jatkoa!

Lisätietoja antaa:

Antti Ilmavirta, toiminnanjohtaja
+358 50 329 1165
antti.ilmavirta(at)ayy.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

hymyileviä opiskelijoita
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n jäsen – vastaa jäsenkyselyyn!

Haluamme kuulla, mikä ylioppilaskunnassa toimii, missä on kehitettävää ja miten voisimme palvella jäseniämme parhaalla mahdollisella tavalla. Auta meitä kehittymään ja toimimaan jatkossakin kohti maailman parasta opiskelijan elämää! Vastaajien kesken arvotaan iPad Air ja lippupaketteja Alvarin kesäjuhla -festivaalille. AYY:n jäsenkysely on auki 8.5. asti.
Kolme eri alan opiskelijaa kävelevät Otaniemen kadulla. Katua ympäröi useita vihreitä puita.
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin toimikuntiin!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon.
Fuksit tanssivat wapputanssia fuksikapteenien johdolla Hietalahdentorilla
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) Fuksitoimikunta ja Kansainvälisyystoimikunta keräävät varoja nuorten yksinäisyyden vähentämiseksi Wapun alla. Keräyksen tuotot ohjataan HelsinkiMission työhön nuorten yksinäisyyttä vastaan.
Ok15
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia opiskelija-asuntoja Otaniemeen. Hae nyt!

Haku Otakaari 15:n uusin opiskelija-asuntoihin on nyt käynnissä!

Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.

Lue lisää www.ayyasunnot.fi