Tomas Kurenniemi valittu Opiskelijoiden liikuntaliiton varapuheenjohtajaksi 2024
Tomas Kurenniemi on valittu Opiskelijoiden liikuntaliiton varapuheenjohtajaksi vuodelle 2024. Tamperella 8.-9.11. pidetty liittokokous äänesti vuoden 2024 puheenjohtajistosta ja hallituksesta.
Tomas Kurenniemi on valittu Opiskelijoiden liikuntaliiton varapuheenjohtajaksi vuodelle 2024. Tampereella 8.-9.11. pidetty liittokokous valitsi vuoden 2024 puheenjohtajiston ja hallituksen.
Kurenniemi on toiminut kuluneen vuoden Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston varapuheenjohtajana ja ylioppilaskunnan hallituksessa vuonna 2022 sekä ollut aktiivisesti mukana Aallon Kokoomuksen toiminnassa.
Liittokokous valitsee Opiskelijoiden liikuntaliiton hallituksen ja päättää liiton vuoden 2024 toiminnasta. Opiskelijoiden liikuntaliitto edustaa yli 120 000 korkeakouluopiskelijaa. Liitto vaikuttaa opiskelijoiden liikuntaedunvalvonnan kysymysten parissa.
Read more news
HSL-lippu on liian hintava hankinta
Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.
AYY:n 16. vuosijuhlassa myönnettiin huomionosoituksia
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) 16. vuosijuhlassa 16.5.2026 myönnettiin huomionosoituksia ansioituneille yhteisön jäsenille ja teoille.
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.