Otakaaren asuntohanke kytkee kampuksen Teekkarikylään – AYY solmi maakaupoista esisopimuksen yliopiston kanssa

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto valtuutti hallituksen allekirjoittamaan Aalto-yliopiston kanssa esisopimuksen Otakaaren tontista. Alueelle rakennetaan yli 700 uutta opiskelija-asuntoa ympäristöä kunnioittaen.
Kuvassa hymyileviä ihmisiä sopimuksen kanssa

Elokuussa 2022 Espoon kaupunginvaltuusto hyväksyi Otakaaren kaavamuutoksen, joka mahdollistaa 700–850 uuden opiskelija-asunnon toteuttamisen kampuksen ydinalueiden ja Teekkarikylän välille. AYY:n edustajisto on päättänyt sitoutumisesta maa-alueiden ostamiseen, ja hallitus allekirjoitti tänään Aalto-yliopistoa edustavan Aalto-yliopistokiinteistöt Oy:n (ACRE) kanssa esisopimuksen yliopiston hallussa olevien maa-alueiden hankinnasta. Esisopimukset laaditaan vielä Espoon kaupungin ja Senaatti-kiinteistöjen kanssa. Asuntojen lopullinen määrä riippuu muun muassa toteutettavien asuntojen koosta. Rakennuksiin on suunniteltu pääosin yksiöitä.

Rakennushanke koostuu neljästä Otakaaren ja Martti Levónin puiston (Ossinlammen) väliseen rinteeseen nousevasta rakennuksesta. Rakentamisen mittakaava ja julkisivujen ulkonäkö rinnastuvat Otakaaren puolella Teekkarikylän olemassa oleviin rakennuksiin. Korttelien välit hahmottuvat Otaniemelle ja Teekkarikylän ympäristölle tyypilliseen tapaan metsäisinä. Puistoalueiden jatkumo Alvar Aallon puistosta Ossinlammen ympäristöön säilyy eheänä, eikä rakentaminen tuota juuri muutoksia Alvar Aallon puiston ympäristön arvokkaiden maisemien luonteeseen. Myös liito-oravien reitit on otettu huomioon kokonaisuuden suunnittelussa, ja oravien kulkureittiä turvaava metsäkaistale jätetään tontin eteläpäätyyn Teknologföreningenin (TF) rakennuksen lähelle.

Servin Maijan tien ja Jämeräntaipaleen liittymien välille on suunniteltu asumisen ja yhteistilojen lisäksi paikka päivittäistavarakaupalle. Jämeräntaipaleen ja Otakaaren yhdistävän kiertoliittymän yhteyteen sijoittuva maisematori sekä puistosta Ossinlammen suuntaan laskeutuva esteetön kulkuyhteys toimintoineen tarjoavat koko Teekkarikylän asukkaille uusia virkistysmahdollisuuksia ja kohtaamispaikkoja.

“Asuntopula pääkaupunkiseudulla vaivaa erityisesti pienituloisia opiskelijoita ja Otakaaren asuntohanke on merkittävä askel alueellisen asuntotilanteen parantamiseksi. Opiskelija-asuntojen rakentaminen on osa AYY:n pitkäjänteistä työtä jäsentemme toimeentulon turvaamiseksi myös tulevaisuudessa. Otakaaren varsi on yksi Otaniemen keskeisimmistä paikoista ja nämä asunnot yhdistävät Teekkarikylän muuhun Otaniemeen. On hienoa saada opiskelija-asumista arvoiselleen paikalle”, sanoo asumisesta vastaava hallituksen jäsen Sampo Sainio.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Tulevaisuususko tarvitsee rakenteita ja yhteisöjä

Opiskelijoiden mielenterveysviikolla AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peura kirjoittaa blogissa tulevaisuususkosta.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n taidekokoelmanäyttely ”Hujan hajan – Scattered” esillä Opiskelijakulttuurimuseossa

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) taidekokoelmaa täydennettiin teoshaulla loppuvuodesta 2025. AYY:n jäsenten teoksista koostuva taidekokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä kevään ajan.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -opiskelija-asuntohankkeen harjannostajaisia juhlistettiin Otaniemessä

Otaniemen Teekkarikylässä vietettiin torstaina 5.3.2026 Otakaari 15 -kohteen harjannostajaisia. Torviorkesteri Retuperän WBK:n säestyksellä vieraat saapuivat kohteen varastotilassa järjestettyyn juhlatilaisuuteen, jossa nautittiin perinteiseen tapaan hernekeitosta ja kuultiin kiitospuheita.
opiskelija huutamassa megafoniin
Ajankohtaista, Rekrytointi Julkaistu:

Haemme joukkoomme vaikuttamisen asiantuntijaa!

Haemme koulutuspolitiikasta vastaavaa asiantuntijaa vakituiseen työsuhteeseen!