Opiskelijoiden ääni kuuluu Espoon uudessa strategiassa

Espoon kaupungin strategiasta eli Espoo-tarinasta valmistui syyskuun lopulla neuvottelutulos. Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on vaikuttanut strategian valmisteluun tapaamalla valtuustopuolueita. Iloitsemme siitä, että opiskelijoiden tavoitteet ja Otaniemi on huomioitu strategiassa.
opiskelijoita Väreen edessä

Uusi päivitetty Espoon strategia ja sen liitteet tavoitteineen antavat suunnan Espoon seuraavien neljän vuoden kehitykselle.

Strategian osiossa ”paras opiskelukaupunki” linjataan, että Espoossa opiskelijan tulee voida elää Suomen parasta opiskelijaelämää ja juurtua kaupunkiin,jotta Espoo on mieluisin asuinpaikka opiskelujen jälkeenkin.

Espoo myös panostaa edelleen Otaniemen kampusalueen kehittämiseen esimerkiksi palvelu- ja asuntotarjontaa kasvattamalla.

Strategiassa linjataan, että Espoon tulisi olla Pohjoismaiden paras paikka sekä palaaville että uusille kansainvälisille opiskelijoille. Kaupunki tavoittelee kansanvälisten opiskelijoiden määrän kasvattamista, ja haluaa auttaa heitä työllistymään Espooseen valmistumisen jälkeen.

Espoon strategia odottaa vielä kaupunginvaltuuston hyväksyntää 20.10.2025. AYY kannustaa kaupunginvaltuutettuja äänestämään opiskelijamyönteisen Espoon puolesta!

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Kuvassa Kerttu Peura kampuksella
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Tulevaisuususko tarvitsee rakenteita ja yhteisöjä

Opiskelijoiden mielenterveysviikolla AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peura kirjoittaa blogissa tulevaisuususkosta.
Opiskelijakulttuurimuseolla teoksia esillä vitriineissä ja seinällä
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n taidekokoelmanäyttely ”Hujan hajan – Scattered” esillä Opiskelijakulttuurimuseossa

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) taidekokoelmaa täydennettiin teoshaulla loppuvuodesta 2025. AYY:n jäsenten teoksista koostuva taidekokoelma on esillä Opiskelijakulttuurimuseon näyttelyssä kevään ajan.
OK15 harjannostajaiset
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Otakaari 15 -opiskelija-asuntohankkeen harjannostajaisia juhlistettiin Otaniemessä

Otaniemen Teekkarikylässä vietettiin torstaina 5.3.2026 Otakaari 15 -kohteen harjannostajaisia. Torviorkesteri Retuperän WBK:n säestyksellä vieraat saapuivat kohteen varastotilassa järjestettyyn juhlatilaisuuteen, jossa nautittiin perinteiseen tapaan hernekeitosta ja kuultiin kiitospuheita.
opiskelija huutamassa megafoniin
Ajankohtaista, Rekrytointi Julkaistu:

Haemme joukkoomme vaikuttamisen asiantuntijaa!

Haemme koulutuspolitiikasta vastaavaa asiantuntijaa vakituiseen työsuhteeseen!