Opiskelijoiden ääni kuuluu Espoon uudessa strategiassa
Uusi päivitetty Espoon strategia ja sen liitteet tavoitteineen antavat suunnan Espoon seuraavien neljän vuoden kehitykselle.
Strategian osiossa ”paras opiskelukaupunki” linjataan, että Espoossa opiskelijan tulee voida elää Suomen parasta opiskelijaelämää ja juurtua kaupunkiin,jotta Espoo on mieluisin asuinpaikka opiskelujen jälkeenkin.
Espoo myös panostaa edelleen Otaniemen kampusalueen kehittämiseen esimerkiksi palvelu- ja asuntotarjontaa kasvattamalla.
Strategiassa linjataan, että Espoon tulisi olla Pohjoismaiden paras paikka sekä palaaville että uusille kansainvälisille opiskelijoille. Kaupunki tavoittelee kansanvälisten opiskelijoiden määrän kasvattamista, ja haluaa auttaa heitä työllistymään Espooseen valmistumisen jälkeen.
Espoon strategia odottaa vielä kaupunginvaltuuston hyväksyntää 20.10.2025. AYY kannustaa kaupunginvaltuutettuja äänestämään opiskelijamyönteisen Espoon puolesta!
Read more news
Miten kesällä voi saada opintotukea?
Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu
AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.