Opiskelijoiden ääni kuuluu Espoon uudessa strategiassa
Uusi päivitetty Espoon strategia ja sen liitteet tavoitteineen antavat suunnan Espoon seuraavien neljän vuoden kehitykselle.
Strategian osiossa ”paras opiskelukaupunki” linjataan, että Espoossa opiskelijan tulee voida elää Suomen parasta opiskelijaelämää ja juurtua kaupunkiin,jotta Espoo on mieluisin asuinpaikka opiskelujen jälkeenkin.
Espoo myös panostaa edelleen Otaniemen kampusalueen kehittämiseen esimerkiksi palvelu- ja asuntotarjontaa kasvattamalla.
Strategiassa linjataan, että Espoon tulisi olla Pohjoismaiden paras paikka sekä palaaville että uusille kansainvälisille opiskelijoille. Kaupunki tavoittelee kansanvälisten opiskelijoiden määrän kasvattamista, ja haluaa auttaa heitä työllistymään Espooseen valmistumisen jälkeen.
Espoon strategia odottaa vielä kaupunginvaltuuston hyväksyntää 20.10.2025. AYY kannustaa kaupunginvaltuutettuja äänestämään opiskelijamyönteisen Espoon puolesta!
Read more news
Esitys opintotuen kokonaisuudistukseksi on pettymys
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) antoi lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriön lakiesityksestä, joka koskee opintotuen kokonaisuudistusta. Esitys on pettymys, koska se ei ratkaise opintotuen ydinongelmia tai paranna opiskelijoiden toimeentuloa.
Pelkkä lupaus maksuttomasta koulutuksesta ei riitä
Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on julkaissut korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision vuodelle 2040, jonka on määrä ohjata suomalaisen korkeakoulupolitiikan suuntaa. Vision esittämä nuoren ikäluokan korkeakoulutettujen määrän lisääminen 60 prosenttiin vaatii panostuksia ja kunnianhimoa päättäjiltä. Tässä blogissa AYY:n vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua pohtii vision merkitystä opiskelijoille.
Sateenkaareva Teekkarikylä
Minkälaista on olla queer Teekkarikylässä ja Aalto-yhteisössä? Pride-kuukauden kunniaksi Adrian Suvisaari, Ines Saikku ja Camille Fourié kirjoittivat blogiin kokemuksistaan sekä heteronormatiivisuuden ja identiteettibinäärisyyksien haastamisesta yhteisössämme.