Opiskelijaedustajien työ saa ansaitun tunnustuksen – Aalto ottaa kokouspalkkiot käyttöön

Aalto-yliopisto on päättänyt ottaa käyttöön palkkiot hallinnon opiskelijaedustajille. Päätös astuu voimaan 1.1.2025. AYY on tehnyt aktiivista vaikuttamistyötä opiskelijaedustajien palkitsemisen puolesta ja pitää päätöstä merkittävänä edistysaskeleena.
Hallituksen jäsen seisoo tyytyväisen näköisenä.

Aalto-yliopiston operatiivinen johtoryhmä (President’s Management Team, PMT) on tänä syksynä päättänyt ottaa käyttöön palkkiot hallinnon opiskelijaedustajille. Päätös astuu voimaan 1.1.2025. Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) on tehnyt aktiivista vaikuttamistyötä opiskelijaedustajien palkitsemisen puolesta ja pitää päätöstä merkittävänä edistysaskeleena.

“Päätös maksaa kokouspalkkioita on hieno osoitus siitä, että Aalto arvostaa meidän opiskelijoiden merkittävää roolia yliopistomme päätöksenteossa. Olen iloinen, että opiskelijaedustajien käyttämä aika ja sitoutuminen yliopistomme kehittämiseen huomioidaan aiempaa paremmin,” juhlistaa AYY:n hallituksen jäsen Carl-Victor Schauman.

Kokouspalkkiot maksetaan tietyistä toimielimistä, jotka on määritelty johtosäännössä tai vastaavista, joihin ylioppilaskunta nimeää edustajat. Näitä toimielimiä ovat: Akateemiset komiteat, Koulutus- ja tohtorinkoulutusneuvostot, Tutkintolautakunta ja Opetustaitojen arvioinnit.  

Kokouspalkkion suuruus on 35 euroa kokousta kohden. Opetustaitojen arviointien osalta palkkiot maksetaan arviointia kohden. Palkkio maksetaan kokoukseen osallistuvalle varsinaiselle jäsenelle tai varajäsenelle, joka sijaistaa varsinaista jäsentä. Palkkioita ei kuitenkaan makseta rooliperusteisesti nimitetyille henkilöille, kuten AYY:n hallituksen jäsenille ja työntekijöille, eikä Aallon työsuhteessa oleville tohtorintutkinnon suorittajille.

“Haluan kiittää Aaltoa jouhevasta yhteistyöstä sekä prosessista, jonka ansiosta tavoite kokouspalkkioista saatiin näinkin nopeasti maaliin. Tämä on merkittävä saavutus meidän vaikuttamistyötä tekevien opiskelijoiden eduksi. Toivon, että palkkioiden maksuprosessi käynnistyy onnistuneesti, ja että voimme tulevaisuudessa laajentaa palkkioiden piiriä kattamaan lisää opiskelijaedustajia,” kiittää Schauman. 

Lisätietoja:

Carl-Victor Schauman
Hallituksen jäsen: koulutuspolitiikka
+358 50 367 0098


Weixin Niemi
Vaikuttamisen asiantuntija: koulutuspolitiikka
weixin.niemi@ayy.fi

Hae hallopediksi Apply to become a student representative  Sök till studentrepresentant

JATKOHAUT AUKI 9.12. 23.59 asti - Hakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi 2025

AYY hakee Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja. Haku vuodelle 2025 aukeaa 11.11.2024.

Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua

Vuodelle 2025 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2025 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

AYY:n hallituksen jäsenet Kerttu, Antti ja Brynna näyttävät alapeukkua
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

Esitys opintotuen kokonaisuudistukseksi on pettymys

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) antoi lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriön lakiesityksestä, joka koskee opintotuen kokonaisuudistusta. Esitys on pettymys, koska se ei ratkaise opintotuen ydinongelmia tai paranna opiskelijoiden toimeentuloa.
kuvassa Totti Korpua Aalto-yliopistolla
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Pelkkä lupaus maksuttomasta koulutuksesta ei riitä

Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on julkaissut korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision vuodelle 2040, jonka on määrä ohjata suomalaisen korkeakoulupolitiikan suuntaa. Vision esittämä nuoren ikäluokan korkeakoulutettujen määrän lisääminen 60 prosenttiin vaatii panostuksia ja kunnianhimoa päättäjiltä. Tässä blogissa AYY:n vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua pohtii vision merkitystä opiskelijoille.
kollaasi, jossa kirjoittajien kuvat
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sateenkaareva Teekkarikylä

Minkälaista on olla queer Teekkarikylässä ja Aalto-yhteisössä? Pride-kuukauden kunniaksi Adrian Suvisaari, Ines Saikku ja Camille Fourié kirjoittivat blogiin kokemuksistaan sekä heteronormatiivisuuden ja identiteettibinäärisyyksien haastamisesta yhteisössämme.
Totti ja Rico iloisina kampuksella
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia vahvistuksia vaikuttamisen tiimiin – Rico Martikainen ja Totti Korpua töihin AYY:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta on palkannut Rico Martikaisen vaikuttamisen ja viestinnän päälliköksi ja Totti Korpuan vaikuttamisen asiantuntijaksi koulutuspolitiikan vastuualueella. Martikainen aloitti tehtävässään 25.5. ja Korpua 7.4.