Nuoret aikuiset Suomen yksinäisimpiä – opiskelijat käynnistävät Wapun keräyksen
Otaniemessä Wappu on alkanut. Opiskelijat tarttuvat nuorten yksinäisyyteen järjestämällä hyväntekeväisyyskeräyksen vapun yhteydessä. Ongelma koskettaa Suomessa erityisesti nuoria aikuisia.
Tuoreen tutkimustiedon (SPR 2026) valossa 16–24- ja 25–34-vuotiaat nuoret aikuiset kokevat eniten yksinäisyyttä Suomessa. Lisäksi joka kolmas korkeakouluopiskelija kokee haitallista yksinäisyyttä oppilaitoksessaan (HelsinkiMissio 2025).
”Tilastot ovat surullista luettavaa, joten haluamme tänä Wappuna yhdistää voimamme ja suunnata keräyksen tuotot yksinäisille nuorille. On tärkeää, että nuoret löytävät avun piiriin, eikä yksinäisyyden kanssa jäädä yksin. Me opiskelijat tiedämme, että yhteisössä on voimaa, erityisesti vaikeina hetkinä”, kertoo fuksimajuri Sara Blomqvist.
Kerätyillä varoilla HelsinkiMissio mahdollistaa nuorille esimerkiksi maksutonta keskusteluapua, vertaistuellisia keskusteluryhmiä sekä kaveritoimintaa. Toimintaan voi myös itse lähteä mukaan vapaaehtoiseksi.
”HelsinkiMission keskusteluapu tarjoaa tukea ihmissuhdeongelmiin, vaikeisiin elämäntilanteisiin ja yksinäisyyteen paikan päällä Helsingissä sekä etänä, myös ulkomaan vaihdossa oleville opiskelijoille. Apua kannattaa hakea ajoissa, sillä pitkittyessään yksinäisyys heikentää terveyttä ja haastaa jaksamista opiskeluissa”, muistuttaa keskusteluavun ammattilainen ja ryhmävastaava Taina Salovuori HelsinkiMissiosta.
Fuksitoimikunnan ja Kansainvälisyystoimikunnan Wappu yhdessä -keräys on käynnissä 2.5.2026 asti osoitteessa bit.ly/wappuyhdessä.
Lisätiedot:
Sara Blomqvist, fuksimajuri, Aalto-yliopiston ylioppilaskunta
puh. 044 237 2882
sara.blomqvist@ayy.fi
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta AYY on noin 18 000 Aalto-yliopiston tekniikan, kauppatieteen ja taiteen opiskelijan palvelu- ja etujärjestö. AYY toimii jäsentensä edunvalvojana erityisesti koulutuspoliittisissa ja opintososiaalisissa asioissa.
Read more news
Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä
AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.
AYY:n jäsen – vastaa jäsenkyselyyn!
Haluamme kuulla, mikä ylioppilaskunnassa toimii, missä on kehitettävää ja miten voisimme palvella jäseniämme parhaalla mahdollisella tavalla. Auta meitä kehittymään ja toimimaan jatkossakin kohti maailman parasta opiskelijan elämää! Vastaajien kesken arvotaan iPad Air ja lippupaketteja Alvarin kesäjuhla -festivaalille. AYY:n jäsenkysely on auki 8.5. asti.
Hae SYLin toimikuntiin!
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan jäsenillä on nyt mahdollisuus hakea ehdokkaaksi Suomen ylioppilaskuntien liitto SYLin kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan (KENKKU) sekä ilmastoverkostoon.
Uusia opiskelija-asuntoja Otaniemeen. Hae nyt!
Haku Otakaari 15:n uusin opiskelija-asuntoihin on nyt käynnissä!Kohteeseen valmistuu 153 modernia asuntoa, jotka on suunniteltu vastaamaan nykyopiskelijoiden tarpeita aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimessä.
Lue lisää www.ayyasunnot.fi