Kukanpäivän viesti luovutettu Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälälle
Arwon Diplomi-insinööri, Tekniikan tohtori ja Suomen tasavallan ilmastopaneelin puheenjohtaja,
Tänään on perimätiedon mukaan jo 68 vuotta siitä, kun Kukanpäivän juhlaa vietettiin ensi kerran tuomalla opiskelijoiden juhlallista viestiä Otaniemestä yhteiskunnallisille vaikuttajille. Tänä vuonna viesti tuodaan ensimmäisen viestin tapaan kanootilla meloen Kauppatorille asti, aluksenamme Kaledon II.
Vuonna 2024 Aalto-yliopiston ylioppilaskunta ja Kampusjaosto haluavat muistaa Kukanpäivän viestillä Diplomi-insinööri ja Tekniikan tohtori Jyri Seppälää. Jyri puheenjohtaa Suomen ilmastopaneelia, jonka tehtävä on toimia päättäjien omatuntona ja olla vallan vahtikoira ilmastoasioissa, ja täten olla viimeinen vartio koko ihmiskuntaa uhkaavan ilmastokatastrofin edessä.
Me Aallon opiskelijat, tulevaisuuden tekijät, haluamme varmistaa, että Suomessa huomisen tekijöille jää ekologisesti kestävä ja elinkelpoinen planeetta. Uskomme, että tiede on avain ilmasto- ja luontokriisin ratkaisemiseen. Siksi on tärkeää, että tutkittu tieto on perusta päätöksenteollemme, ja siinä työssä ilmastopaneelin työ on ensiarvoisen tärkeää. Kuten Jyri itse on viisaasti todennut, ei Suomi yksin ratkaise omilla päästöillään ilmastokriisiä, mutta Suomi on osana EU:ta kokoaan suurempi toimija globaalissa ilmastotyössä.
Tämän kirjeen myötä toivotamme sinulle onnea ja menestystä työssäsi paremman maailman puolesta.
Read more news
Vuodelle 2026 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2026 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
AYY:n hallitus vuodelle 2026 on valittu
Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan tuore edustajisto hyväksyi hallituksen muodostaja Joona Lipposen esityksen AYY:n hallituksen jäsenistä vuodelle 2026. Kokouksessa valittiin myös edustajiston varapuheenjohtajat.
Marcell Berta valittiin Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitukseen 2026
Marcell Berta on valittu Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen jäseneksi vuodelle 2026. Espoon Otaniemessä 14.–15.11. pidetty liittokokous äänesti hallituksen jäsenistä lauantai-iltana.