Kukanpäivän viesti luovutettu Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälälle

Kukanpäivän viesti 13.5.2024
Kuvassa Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälä sekä AYY:n ja Kampusjaoston edustajat pitävät kädessään Kukanpäivän viestiä Kauppatorilla

Arwon Diplomi-insinööri, Tekniikan tohtori ja Suomen tasavallan ilmastopaneelin puheenjohtaja,

Tänään on perimätiedon mukaan jo 68 vuotta siitä, kun Kukanpäivän juhlaa vietettiin ensi kerran tuomalla opiskelijoiden juhlallista viestiä Otaniemestä yhteiskunnallisille vaikuttajille. Tänä vuonna viesti tuodaan ensimmäisen viestin tapaan kanootilla meloen Kauppatorille asti, aluksenamme Kaledon II.

Vuonna 2024 Aalto-yliopiston ylioppilaskunta ja Kampusjaosto haluavat muistaa Kukanpäivän viestillä Diplomi-insinööri ja Tekniikan tohtori Jyri Seppälää. Jyri puheenjohtaa Suomen ilmastopaneelia, jonka tehtävä on toimia päättäjien omatuntona ja olla vallan vahtikoira ilmastoasioissa, ja täten olla viimeinen vartio koko ihmiskuntaa uhkaavan ilmastokatastrofin edessä.

Me Aallon opiskelijat, tulevaisuuden tekijät, haluamme varmistaa, että Suomessa huomisen tekijöille jää ekologisesti kestävä ja elinkelpoinen planeetta. Uskomme, että tiede on avain ilmasto- ja luontokriisin ratkaisemiseen. Siksi on tärkeää, että tutkittu tieto on perusta päätöksenteollemme, ja siinä työssä ilmastopaneelin työ on ensiarvoisen tärkeää. Kuten Jyri itse on viisaasti todennut, ei Suomi yksin ratkaise omilla päästöillään ilmastokriisiä, mutta Suomi on osana EU:ta kokoaan suurempi toimija globaalissa ilmastotyössä.

Tämän kirjeen myötä toivotamme sinulle onnea ja menestystä työssäsi paremman maailman puolesta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kuvassa taidekokoelman teoksia
Ajankohtaista Julkaistu:

Avoin haku taideteoksille AYY:n taidekokoelmaan on auki

Vuosittainen AYY:n taidekokoelmahaku on auki 20.11.2026 asti.
kuvassa Antti ja Totti pettynein ilmein
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Never stop the madness ja kohta vedetään taas mattoa alta nuorisolta

AYY:n hallituksen jäsen Antti Puska ja koulutuspolitiikasta vastaava vaikuttamisen asiantuntija Totti Korpua kirjoittivat blogiin, minkälaisia ajatuksia keskustelu lukuvuosimaksuista herättää näin maksuttoman koulutuksen päivänä.
Kampusjaosto Smökin katolla julistamassa Wappua
Ajankohtaista Julkaistu:

Vuodelle 2027 valitut vapaaehtoiset ja luottamustoimet

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa toimii laaja joukko vapaaehtoisia jaostoissa, toimikunnissa ja muissa luottamustoimissa. Vapaaehtoisrekrytointi toteutetaan vuosittain ja se ajoittuu lokakuusta tammikuuhun. Vuoden 2027 valinnoista tiedotetaan tällä sivulla. Onnea tehtäviin valituille ja iso kiitos kaikille hakijoille!
Students in the spring
Ajankohtaista Julkaistu:

Tapahtumatilojen ennakkovarauskierrokset keväälle 2027

AYY:n piirissä olevilla yhdistyksillä on ennakkovarausoikeus ylioppilaskunnan sauna-, juhla- ja kokoustiloihin. Tällä varauskierroksella voi varata tiloja aikavälille ma 4.1.2027–su 1.8.2027.