Jämeräntaival 3 B valmistuu peruskorjauksesta toukokuussa – haku aukeaa 11.3.2019!

Jämeräntaipaleen peruskorjausurakka lähenee loppuaan ja toiseksi viimeisenä kohteena remontista valmistuu Jämeräntaival 3 B. Peruskorjauksen myötä kiinteistöön valmistuu 42 asuntoa, joista valtaosa on soluyksiöitä. Kohde on muuttovalmis 2.5.2019 alkaen.

YY:n hallituksen päätöksen mukaisesti kaikille AYY:n asumisoikeudellisille jäsenille annetaan yhdenvertainen mahdollisuus hakea kyseisiä asuntoja ja hakuprosessissa käytetään arvontaa.

Näiden asuntojen hakuprosessi tapahtuu hieman normaalista poikkeavalla tavalla:

  • Asuntoja 11.3.-24.3.2019 välisenä aikana hakeneet ovat mukana arvonnassa.
  • Annettuun aikarajaan mennessä tulleet hakemusten jonopaikka arvotaan. Muuten hakemuksen lähettämisajankohdalla ei ole väliä.
  • Arvonta tapahtuu pisteryhmien sisällä.
  • 24.3.2019 jälkeen saapuneet hakemukset eivät ole mukana arvonnassa vaan järjestyvät jonossa arvonnassa mukana olevien jälkeen. Kun kaikki asunnot on tarjottu, purkautuu arvontajärjestys ja kaikki hakemukset järjestäytyvät jonoon pisteytyksen ja lähettämisajankohdan perusteella.

Soluyksiö on solun ja yksiön välimuoto. Jokaisella asukkaalla on huone, josta löytyy oma kylpyhuone ja vessa sekä keittiö. Keittiön varusteluun kuuluu jääkaappi, pakastin, liesi ja uuni. Yhteistilan tai -käytävän siistinä pitäminen on saman tilan jakavien soluyksiöiden asukkaiden yhteisellä vastuulla.

Lue yleiset hakuohjeet tältä sivulta.

Tutustu asuntoihin ja lähetä hakemus Domossa 11.3.2019 alkaen.

Lisätietoa sijainnista ja kiinteistöstä

Jämeräntaival 3 on yksi ensimmäisistä Teekkarikylään rakennetuista asuinrakennuksista. Teekkarikylää ryhdyttiin rakentamaan 1950-luvulla, kun silloinen Teknillinen korkeakoulu päätettiin siirtää Helsingin kantakaupungista Otaniemeen. Ennen opiskelijoiden muuttoa Jämeräntaival 3:sen asunnoissa majoittuivat kuitenkin 1952 kesäolympialaisten urheilijat (kuva Instagramissa).

Jämeräntaival 3 on peruskorjattu v. 2018-2019. Peruskorjauksen yhteydessä päätettiin luopua soluasunnoista ja vanhojen solujen tilalle rakennettiin yksiöitä ja soluyksiöitä, jotka vastaavat paremmin nykyajan opiskelijoiden asumisen mieltymyksiä. Peruskorjauksen yhteydessä asuntojen pintamateriaalit ja kiinteät kalusteet on uusittu ja asunnot ovatkin ihanteellisia niin kunnon kuin sijaintinsakin puolesta. Rakennuksessa sijaitsee myös vuokrattavia tiloja kuten kattosauna sekä takkakabinetti ja siten se on olennainen osa Teekkarikylän aktiivista opiskelijakulttuuria.

Jämeräntaival 3 – sijainti kartalla

Jämeräntaival 3
Kuvassa: Jämeräntaival 3 ennen remonttia
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Ajankohtaista Julkaistu:

Hakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta avaa haun opiskelijaedustajaksi tohtorinkoulutusneuvostoihin ja tohtorinkoulutuksen työryhmään (DEWG) vuodelle 2027.
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Täydennyshakukuulutus Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajaksi 

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta hakee täydennyshaussa Aalto-yliopiston hallinnon opiskelijaedustajia eli hallopedeja vuodelle 2026. Haku aukeaa 24.9.2026 ja päättyy 11.10.2026 kello 23.59. Ylioppilaskunnan hallitus valitsee opiskelijaedustajat 31.10.2026 mennessä.
Joona Lipponen istuu tuolilla ulkona
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY esittää Joona Lipposta SYLin puheenjohtajaksi

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) esittää Joona Lipposta Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2027. Hallitus valitaan liittokokouksessa 13.-14.11.2026 Espoossa.
Students holding the parliamentary election programs
Ajankohtaista Julkaistu:

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi

AYY:n eduskuntavaaliohjelma korostaa tekoja tulevaisuususkon parantamiseksi