Hae Helsinki Graduate School of Economicsin johtokuntaan!

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta, Helsingin yliopiston ylioppilaskunta ja Svenska Handelshögskolans Studentkår avaavat 15.11.2021 haun opiskelijaedustajaksi Helsinki Graduate School of Economicsin johtokuntaan kaudelle 2022–2023.

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta, Helsingin yliopiston ylioppilaskunta ja Svenska Handelshögskolans Studentkår avaavat 15.11.2021 haun opiskelijaedustajaksi Helsinki Graduate School of Economicsin johtokuntaan kaudelle 2022–2023. Hallinnon opiskelijaedustajaksi voivat hakea Aalto-yliopiston, Helsingin yliopiston ja Svenska Handelshögskolanin taloustieteen maisteri- tai tohtorivaiheen opiskelijat. Opiskelijajäsenellä ei ole varajäsentä. Muut johtokuntaan valitut jäsenet ovat pääasiassa suomenkielisiä.

Johtokunnan tehtävinä on ohjata ja valvoa Helsinki GSE:n taloutta, sekä neuvoa tutkimuksen ja opetuksen suunnittelussa. Lisäksi se hyväksyy toimintakertomuksen, nimittää johtokunnan edustajat rekrytointiprosesseihin sekä kutsuu jäsenet kansainväliseen tieteelliseen ohjausryhmään ja kansalliseen ohjausryhmään,

Haku on auki 30.11.2021 klo 23:59 asti, mihin mennessä hakemusten tulee olla palautettuina. Hakeminen tapahtuu sähköisesti oman yliopiston ylioppilaskunnan kautta. AYY:n ja HYYn hakulomakkeet löytyvät osoitteesta https://beta.halloped.fi/ oman yliopiston alta. SHS:n hakemukset lähetetään sähköpostiosoitteeseen ansokan@shs.fi.

Hakemuksen maksimipituus on 2000 merkkiä ilman välilyöntejä. Hakemuksesta tulee ilmetä selkeästi tehtävän kannalta oleellinen kokemus, motivaatio ja koulutusohjelma. Valinnan perusteena käytetään kiinnostusta tehtävään, osoitettua tietämystä toimielimen toiminnasta ja sitoutumista koko toimikaudeksi. Valinnassa voidaan katsoa eduksi aiempi kokemus opiskelijaedustajana toimimisesta, sekä yhteys opiskelijajärjestöihin tai muulla tavoin osoitettu yhteys muihin opiskelijoihin.

Tieto hakeneiden nimistä ja heidän hakemuksensa luovutetaan Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan, Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan ja Svenska Handelshögskolans Studentkårin käyttöön.

Valinnassa noudatetaan ylioppilaskuntien ohjesääntöjen lisäksi hallintolain vaatimuksia, sekä lakia miesten ja naisten välisestä tasa-arvosta sekä yhdenvertaisuuslakia.

Lisätietoja ja apua hakemiseen:
Teemu Palkki asiantuntija, koulutuspolitiikka teemu.palkki@ayy.fi, +358 50 520 9438

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

kollaasi, jossa kirjoittajien kuvat
Ajankohtaista, Blogi Julkaistu:

Sateenkaareva Teekkarikylä

Minkälaista on olla queer Teekkarikylässä ja Aalto-yhteisössä? Pride-kuukauden kunniaksi Adrian Suvisaari, Ines Saikku ja Camille Fourié kirjoittivat blogiin kokemuksistaan sekä heteronormatiivisuuden ja identiteettibinäärisyyksien haastamisesta yhteisössämme.
Totti ja Rico iloisina kampuksella
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusia vahvistuksia vaikuttamisen tiimiin – Rico Martikainen ja Totti Korpua töihin AYY:lle

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta on palkannut Rico Martikaisen vaikuttamisen ja viestinnän päälliköksi ja Totti Korpuan vaikuttamisen asiantuntijaksi koulutuspolitiikan vastuualueella. Martikainen aloitti tehtävässään 25.5. ja Korpua 7.4.
kaksi vihaisen näköistä naista metroasemalla, toisella on kädessään todella iso HSL-matkalippu
Ajankohtaista, Kannanotot ja lausunnot Julkaistu:

HSL-lippu on liian hintava hankinta

Toukokuussa on vietetty ”Otaniemi kestävällä tiellä” -teemakuukautta. Jotta kestävä liikkuminen on mahdollista, se ei saa olla opiskelijabudjetin saavuttamattomissa. AYY vaatii halvempia opiskelijahintoja ja parempia rahoitusmalleja joukkoliikenteelle.
kuvassa AYY:n yhteisö-, ansio- ja kunniamerkkejä kuntanauhoihin kiinnitettynä
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n 16. vuosijuhlassa myönnettiin huomionosoituksia

Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) 16. vuosijuhlassa 16.5.2026 myönnettiin huomionosoituksia ansioituneille yhteisön jäsenille ja teoille.