Hae AYY:n edustajaksi Opiskelijoiden liikuntaliiton liittokokoukseen 2026

Haluatko päästä vaikuttamaan opiskelijaliikunnan olosuhteisiin ja liikuntapolitiikkaan valtakunnallisella tasolla? Hae AYY:n edustajaksi Opiskelijoiden liikuntaliiton (OLL) liittokokoukseen Pajulahden urheiluopistolle 4.–5.11.2026 tai AYY:n ehdokkaana OLL:n hallitukseen.
OLL:n liittokokouksen taukojumppaa
Kuva: Opiskelijoiden liikuntaliitto

Hae edustajaksi Opiskelijoiden liikuntaliiton liittokokoukseen 

Kaikki AYY:n jäsenet ovat hakukelpoisia, ja AYY:n hallitus valitsee edustajat liittokokoukseen hakijoiden joukosta, painottaen motivaatiota sekä kykyä sitoutua osallistumaan koko liittokokoukseen sekä sitä edeltävään koulutukseen valituille edustajille. Aiempaa kokemusta liittokokouksesta ei edellytetä. Liittokokoukseen osallistuminen on AYY:n edustajille maksutonta, sisältäen matkat ja matkakorvaukset, ruokailut ja majoituksen.  

Kokouksessa Pajulahden urheiluopistolla  4.–5.11.2026 käsitellään yhdistyksen sääntömääräiset asiat, päätetään korkeakoululiikuntapolitiikan linjoista, sekä valitaan liitolle hallitus vuodelle 2027.

Haku päättyy 8.10.

Hae OLL:n liittokokousedustajaksi

Hae AYY:n ehdokkaana Opiskelijoiden liikuntaliiton hallitukseen 

Ehdokkaaksi haluavat haastatellaan, ja AYY:n tuesta ehdokkaalle päättää AYY:n hallitus. OLL:n hallituksen valitsee liittokokous.  

Lisätietoa hallituksen hakemisesta voit lukea OLL:n nettisivuilta: 
Ehdokkaaksi OLL:n hallitukseen? - Opiskelijoiden Liikuntaliitto 

Lisätietoa AYY:n delegaatioon hakemisesta tai OLL:stä saat AYY:n hallituksen jäsen Kerttu Peuralta kerttu.peura@ayy.fi, +358 40 0265544 tai Telegram @kerttup. Haku päätty 8.10.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

Student card
Ajankohtaista Julkaistu:

Lukuvuositarrojen pop up -​jakopiste

Voit hakea lukuvuositarran opiskelijakorttiisi AYY:n palvelutoimiston tarranjakopisteeltä.
Otakaari
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

AYY:n uusi opiskelijatalo valmistui Otaniemeen – 153 uutta opiskelija-asuntoa

AYY:n uusi opiskelijatalo Otakaari 15 valmistui 31.7.2026 Otaniemeen. Rakennus tuo pääkaupunkiseudulle 153 uutta opiskelija-asuntoa, jotka tarjoavat kodin noin 200 Aalto-yliopiston opiskelijalle. Kaikki asunnot on jo vuokrattu.
Kuvassa muutama Design Notebook pinossa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Uusi Design Notebook on julkaistu

Uuden uutukainen Design Notebook on saapunut painosta ja on noudettavissa AYY:n palvelutoimistolta tai opiskelijaravintola Kipsarista veloituksetta. Muistikirjan on suunnitellut visuaalisen viestinnän muotoilun maisteriopiskelija Wenjia Tang, joka voitti avoimen suunnittelukilpailun alkuvuodesta.
AYY:n liittokokousdelegaatio 2025
Ajankohtaista Julkaistu:

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!

Hae SYLin liittokokoukseen AYY:n delegaatioon tai ehdokkaaksi SYLin hallitukseen!