Hae AYY:n eduskuntavaalityöryhmään!

Eduskuntavaalit tulevat, oletko valmis? Ensi vuoden huhtikuussa äänestetään opiskelijoiden tulevaisuuden suunta seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Tule mukaan järjestämään ensi keväälle tempauksia, joissa haastetaan tulevia päättäjiä, tuodaan vaalit lähemmäksi opiskelijaa ja tehdään Aallon opiskelijoiden ääni kuulluksi!

Työryhmän tavoitteena on suunnitella ja järjestää vaaleihin liittyviä opiskelijoita kiinnostavia tempauksia, kuten vaalipaneeleita ja matalan kynnyksen tapahtumia ripauksella Aalto-henkeä. Haluaisitko päästä järjestämään krokettikisan eduskuntavaaliehdokkaiden kanssa samalla keskustellen opiskelijoiden oikeuksista tai vetää vaalipaneelin, jossa ehdokkaat pääsevät paljastamaan parhaat opiskelumuistonsa?

Ryhmässä pääset ideoimaan ja toteuttamaan vaalikevään mielenkiintoisimmat tapahtumat AYY:n asiantuntijoiden tuella ja koulutuksella. Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta tapahtumien järjestämisestä, vaikuttamisesta tai politiikasta. Työryhmän jäsenet saavat alkuvuodesta kattavan perehdytyksen tulevaan vaalikevääseen ja työryhmässä työskentely tarjoaa hyvät lähtökohdat vaikuttamistyöhön ja politiikan kuvioiden ymmärtämiseen tulevaisuudessakin.

Ryhmän on tarkoitus kokoontua heti tammikuussa, mutta mukaan toimintaan pääsee matalalla kynnyksellä myös pitkin kevättä.

Kiinnostuitko? Hae mukaan viimeistään 15.1.2023: https://forms.office.com/e/ndxKwnR1s6

Yhteyshenkilö:

Nea Baarman

AYY:n vaikuttamisen ja viestinnän päällikkö

nea.baarman@ayy.fi

+358 44 330 6224
Kuvassa ihmiset pitävät äänestyslappuja
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Read more news

opiskelija syö nuudeleita
Ajankohtaista Julkaistu:

Miten kesällä voi saada opintotukea?

Jos kesätyöhaussa kävi köpelösti tai toimeentulo huolestuttaa muista syistä, ei hätää! Voit saada kesäopintotukea ja asumislisää, jos suoritat opintoja kesältä.
Julkisivu OK15
Ajankohtaista Julkaistu:

Otakaari 15:n taidekilpailun voittajateokset on valittu

AYY järjesti opiskelijoille taidekilpailun, jonka voittajateokset tulevat pysyvinä teoksina Otakaari 15:n uuden asuintalon kerhohuoneisiin.
opiskelijoita amfilla istumassa
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestyksen tulokset ovat selvillä

Aalto-yliopiston ylioppilaskunta (AYY) järjesti historiansa ensimmäisen jäsenäänestyksen huhtikuun lopulla. Valtaosa äänestäneistä toivoisi vuokraan sisältyvän verkkoyhteyden säilyvän entisellään ja pitää AYY:n omistamaa internetpalveluntarjoaja Trinetiä tärkeänä.
students in a meeting
Ajankohtaista, Tiedote Julkaistu:

Jäsenäänestys aukeaa – kerro mielipiteesi internetyhteyden nopeudesta ja Trinetin merkityksestä

AYY on vastaanottanut jäsenäänestysvaatimuksen ja päättänyt avata ylioppilaskunnan historian ensimmäisen jäsenäänestyksen. Äänestyksellä kartoitetaan jäsenistön ajatuksia internetyhteyden nopeuteen ja Trinet-palveluntarjoajan merkitykseen. Sähköinen äänestys on auki 27.4. klo 12 – 30.4. klo 18 ja äänestää voivat kaikki AYY:n jäsenet.